www.padesatprocent.cz › Wompass III. aneb společně proti předsudkům

Wompass III. aneb společně proti předsudkům

Přečtěte si zprávu z Wompassu III., strategického setkání žen s mottem "Jak učinit veřejný život pestřejším?". Prohlédněte si fotogalerii a připojte se k nově založené skupině Společně proti předsudkům.
V sobotu 2. dubna 2011 se v prosluněných prostorech HUB Praha uskutečnilo v pořadí třetí strategické setkání žen s názvem „Wompass III.“ s mottem „Jak učinit veřejný život pestřejším?“ Cílem těchto již tradičních setkání je sdílení zkušeností a formulování nových strategií, jak zapojit do veřejného života více žen. Tentokrát byla pozornost zaměřena na nelehkou situaci menšin – romských žen a migrantek, které se do setkání také samy aktivně zapojily.


Program byl zahájen přednáškou ředitelky kanceláře a tajemnice Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, Gabriely Hrabaňové. Účastnicím nejprve představila strukturu svého úřadu a jednotlivé orgány, které se tématem menšin zabývají (RVZRK, Agentura pro sociální začleňování), strategické dokumenty, které mají pomoci situaci menšin řešit (Koncepce romské integrace, Zpráva o stavu romských komunit v České republice) i mezinárodní kontext (Dekáda romské inkluze). Promluvila o své osobní zkušenosti, o znovuobjevování romské identity i tom, co obnáší její denní agenda. Na dotaz jedné z účastnic také pojmenovala tři nejzávažnější problémy a jejich možná řešení: segregace/integrace, zadluženost/práce a vyloučení z rozhodovacích procesů/podpora politické participace. 


Po krátké pauze se účastnice rozdělily na dvě pracovní skupiny, které facilitovaly Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 % a Veronika Šprincová, koordinátorka projektu. Oba workshopy se zaměřovaly na stejné ústřední téma: jak zapojit romské ženy a migrantky do politického dění. Toto hlavní téma pak bylo diskutováno prostřednictvím čtyř podtémat, ke kterým se účastnice vyjadřovaly: (ne)viditelnost (ve smyslu neviditelnost diskriminace, neviditelnost menšin a jejich problémů atd.), podobnosti a rozdíly (mezi různými druhy diskriminace, mezi bariérami zapojení žen a bariérami zapojení menšin) a dále aktivizace a solidarita.


Všechny účastnice se nejprve samy představily a vysvětlily svou motivaci, proč na setkání přišly a co od něj očekávají. Nejčastěji ženy očekávaly, že jim setkání přinese nové informace a zkušenosti, že se zde seznámí s novými lidmi a že se podaří navázat spolupráci napříč různými organizacemi, byť se zaměřují na odlišná témata. Potřeba propojování témat (gender, migrace, etnické menšiny, GLBT) zazněla během setkání opakovaně a je tak inspirací např. pro další ročník Wompassu. Cílem následné diskuze bylo pojmenovat nejzávažnější problémy a pokusit se navrhnout jejich řešení.


Po téměř třech hodinách práce (a po výborném obědě, ve kterém tým restaurace Mlsná Kavka opět dokázal, že vegetariánské jídlo může být gurmánským zážitkem) se obě skupiny sešly a prezentovaly si vzájemně výstupy z workshopů. Ačkoli obě skupiny pracovaly odděleně, v mnohém se shodovaly. Jaké jsou tedy závěry a navrhované strategie?

Boj proti předsudkům:

  • je potřeba začít u sebe a u svých nejbližších – rodiny, přátel
  • zaměřit se na mladé, využít sociální sítě
  • vytvořit kampaň, která by poukázala na stereotypy
  • poukazovat na to, co přinese kontakt s Romy/Romkami, migrantkami/migranty většinové společnosti
  • poukazovat na úspěšné jedince např. úspěšné běžné zaměstnance/zaměstnankyně, ale i na elity
  • zviditelnit elity, vytvořit platformu „romská prezidentka/romský prezident“
  • pokusit se prosadit toto téma v mainstreamu -  např. seriály mohou zařadit romskou postavu (oslovit s tímot nápadem známé osobnosti)
  • možnosti dobrovolnictví např. projekt Člověka v tísni – doučování romských dětí
  • vzájemné setkávání lidí z různých skupin - společné akce, veřejný život, existuje projekt „Rodina od vedle“ - setkání českých rodin s rodinami cizinců/ek
  • poukazovat a objasňovat skryté podoby diskriminace
  • využívat legální prostředky, které máme k dipozici (antidiskriminační zákon), aktivně se bránit diskriminaci

Lobování u politik/političek

  • používat ekonomické argumenty -  zapojení romské menšiny i migrantů/tek se vyplatí
  • možnost spolupráce se stálou Komisí pro menšiny atd.
  • poukazovat na mezinárodní kontext

Podpora menšin

  • vytipovat perspektivní osoby a intenzivně s nimi pracovat
  • vytvořit koučinkový projekt (motivace, hrdost, sebevědomí)
  • podporovat smysluplné projekty neziskovek - projekty zaměřené dovnitř komunity
  • síťování neziskovek – propojování různých témat, např.společný facebook

Vzdělávání

  • prospěšná role asistentů pedagoga, pracuje jak s dětmi, tak i rodiči => je potřeba vytvořit tlak na krajské úřady, aby na asistenty/ky přispívaly
  • začlenit boj proti diskriminaci a stereotypům do rámcových vzdělávacích programů


Jak je vidět, nápadů i možných řešení je celá řada. Prvním konkrétním výstupem je založení společné facebookové stránky, která bude sloužit jednak ke vzájemnému propojování neziskových organizací, jednak poslouží jako platforma pro setkávání lidí, kteří nesouhlasí s rasismem a xenofobií a snaží se proti nim něco dělat. Na této stránce se bude upozorňovat na chystané akce, významné dny (např. 8. 4. Den Romů, 19. 6. Den rovnosti žen a mužů atd.), lidé zde budou moci zveřejňovat své osobní zkušenosti s diskriminací a bude se zde diskutovat o možnostech boje proti rasismu a xenofobii.


Děkujeme všem zúčastněným za aktivní účast a inspirativní nápady a děkujeme také nadaci Friedrich-Ebert-Stiftung, bez jejíž podpory by akce nemohla proběhnout. Na viděnou na dalším Wompassu!




Sdílejte s přáteli



Wompass III   (fotek: 36)

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!