www.padesatprocent.cz › Významné světové političky: Tsai Ing-wen

Významné světové političky: Tsai Ing-wen


Seznamte se s první prezidentkou Tchai-wanu, Tsai Ing-wen.

Tsai Ing-wen se narodila v roce 1956 jako deváté a nejmladší dítě v rodině úspěšného podnikatele. Vystudovala práva v Taipei. Poté zahájila magisterské studium v New Yorku a svůj doktorský titul nakonec obhájila na London School of Economics.

Po studiích se vrátila zpátky na Tchaj-wan, kde několik let přednášela právo na místní univerzitě. Kromě působení v akademické sféře byla předsedkyní Komise na ochranu spotřebitele nebo národní bezpečnostní poradkyní prezidenta.

Tsai Ing-wen vstoupila do politiky poměrně pozdě. Členkou Demokratické pokrokové strany, za kterou kandidovala na post prezidentky, se stala až v roce 2004, ve svých 48 letech. O politickou funkci se poprvé ucházela až v roce 2010, kdy neuspěla ve volbách na post starostky v městské části Nová Tchaj-pej. O dva roky později kandidovala v prezidentských volbách proti Ma Jing-ťiouem. Ten ale znovu obhájil své prezidentské křeslo. V roce 2016 znovu kandidovala jako horký favorit na prezidentku a získala nadpoloviční většinu hlasů. Stala se tak první prezidentkou Tchaj-wanu.

Tsai Ing-wen je považovaná za uvážlivou a velmi schopnou vůdkyni. Na rozdíl od svých předchůdců má velmi bohaté zahraniční zkušenosti. Je velkou obdivovatelkou Angely Merkelové. To, že Angela Merkelová otevřela hranice syrským uprchlíkům, okomentovala Tsai Ing-wen jako velmi pozitivní a odvážný čin, který by v takové situaci také podnikla.

Zdroje:

Guardian

Wikipedia - Tsai Ing-wen


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

listopad 232017
leden 152018
březen 212018