www.padesatprocent.cz › Významné světové političky: Theresa May

Významné světové političky: Theresa May


Jednou z nejvýznamnějších žen současné politiky je britská premiérka Theresa May. Seznamte se s ní blíž.

Theresa May byla zvolená britskou premiérkou 13. července 2016 a v rámci domácí politiky získala tak po dlouholeté politické kariéře nejdůležitější politickou pozici ve Velké Británii.

Již od dětství snila o tom, že bude první premiérkou Velké Británie, což se jí po zvolení Margaret Thatcher už nepodaří, ale to nemění nic na významnosti této pozice nejen pro May samotnou, ale i pro postavení žen v politice obecně. Po odhlasování odchodu Velké Británie z EU v létě 2016 se musela tato politička prokázat jako schopná vůdkyně a hájit zájmy Velké Británie a zároveň zachovat co nejlepší vztahy s unií.

May vystudovala geografii na Oxfordské univerzitě a v roce 1977 nastoupila do Bank of England a následně působila v Asociaci pro zúčtovací platby. Její kariéra na významnějších politických pozicích začala v roce 1986, kdy se stala radní za londýnskou část Merton a byla jí až do roku 1994. Během tohoto období byla předsedkyní školství v letech 1988-1990 a následně zástupkyní vedoucí a mluvčí za oblast bydlení v období 1992-1994. V roce 1997 byla Konzervativní stranou zvolená členkou parlamentu. Od té doby zastávala pozice stínové ministryně pro vzdělání a zaměstnanost (1999-2001), stínové ministryně pro dopravu, místní samosprávu a regiony (2001-2002), stínové ministryně pro rodinnou politiku (2004-2005), stínové ministryně pro kulturu, média a sport (2005), stínové předsedkyně poslanecké sněmovny (2005-2009) a následně působila v úřadu pro podporu žen a rovnosti (2010-2012). V období 2010-2016 působila na postu ministryně vnitra a stala se tak druhou nejdéle úřadující osobou v této funkci. Následně pak byla v červenci 2016 zvolená premiérkou. V historii Velké Británie je tak druhou ženou a zároveň vůdkyní Konzervativní strany, která se stala premiérkou, po Margaret Thatcher.

May se dlouhodobě zabývá otázkou postavení žen ve společnosti. Po zvolení ministryní vnitra v roce 2010 May publikovala „výzvu za skončení násilí páchaném na ženách a dívkách (VAWG)“, která se stala součástí vládní strategie pro rok 2011. Rovnost a zajištění bezpečí žen chápe nejen ve fyzické rovině, ale také jako zajištění participace na občanské společnosti a jejich zapojení do společnosti obecně. Nicméně i přes tyto sociální hodnoty není May ochotna učinit kompromis v otázce imigrace a propouštění znevýhodněných žen z detenčních táborů. Kontrola imigrace byla jedním ze stěžejních bodů při rozhodování Velké Británie z EU a Theresa May toto téma drží v popředí svého politického programu i nadále a zdůrazňuje právo na sebeurčení v rámci imigrační politiky.

Sama prohlašuje, že vláda Velké Británie tady není pro elitu, ale pro všechny občany, a ona sama je tu proto, aby sloužila ve veřejné sféře, k čemuž aspirovala už od svého mládí, jak plno jejích přátel potvrzuje.

Zdroje:

Guardian - SMITH, Joan. Theresa May has promoted women. But she’s a Tory first and a feminist second.

BBC - STAMP, Gevin. Who is Theresa May: A profile of UK's new prime minister.

Theresa May


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

listopad 232017
leden 152018
březen 212018