www.padesatprocent.cz › Významné světové političky: Kolinda Grabar-Kitarović

Významné světové političky: Kolinda Grabar-Kitarović


Kolinda Grabar-Kitarović je chorvatskou prezidentkou. Ve svém úřadě je od únoru 2015.

Grabar-Kitarović se ve svých 17 letech přihlásila na výměnný studijní pobyt v USA, kde také odmaturovala. Poté se vrátila do své rodné země a vystudovala anglický a španělský jazyk a literaturu na Univerzitě v Záhřebe. O několik let později se však začala věnovat mezinárodním vztahů. Po dokončení magisterského studia v tomto oboru získala Fulbrightovo stipendium a strávila tak rok na Univerzitě George Washingtona.

Svoji kariéru zahájila jako asistentka na ministerstvu vědy a technologie. Působila také jako poradkyně na ministerstvu zahraničí, jako velvyslankyně v USA nebo náměstkyně generálního tajemníka OSN. V roce 2002 se stala poslankyní strany Chorvatského demokratického společenství (HDZ). O tři roky později byla jmenována ministryní pro evropskou integraci, kdy především vyjednávala vstup Chorvatska do Evropské unie.

V polovině roku 2014 potvrdila Grabar-Kitarović svoji kandidaturu na prezidentku. Ve volbách se utkala s tehdejším chorvatským prezidentem Ivem Josipovićem, kterého porazila ve druhém kole prezidentských voleb. Stala se tak první chorvatskou prezidentkou v historii země.

Zdroje:

Wikipedie Kolinda Grabar Kitarovic

United Nations

NATO
 


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen