www.padesatprocent.cz › Významné světové političky: Kersti Kaljulaid

Významné světové političky: Kersti Kaljulaid


Od října 2016 stojí v čele Estonska Kersti Kaljulaid. Seznamte se s ní v našem dnešním medailonku.

Kersti Kaljulaid je současnou prezidentskou Estonské republiky. Do čela státu byla zvolena v říjnu roku 2016 po sérii neúspěšných prezidentských voleb jako „černý kůň“ parlamentní většiny, přestože se mezi kandidáty původně vůbec neobjevila.

Prezidentské volby selhaly na úrovni parlamentu, protože ani jeden z kandidátů nebyl schopen získat většinu hlasů potřebných ke zvolení, proto první kolo voleb dopadlo neúspěšně. Poté se „rada starších“ estonského parlamentu shodla na tom, že bude do čela státu zvolena osoba, kterou podpoří většina parlamentu. Kaljulaid podpořilo 90 poslanců. Stala se tak prezidentkou konsenzu.

Kersti Kaljulaid se narodila v roce 1969 v estonském městě Tartu. Vystudovala biologii a později také obchodní management. Nejprve pracovala u několika státních firem, její politická kariéra započala v roce 1999, kdy působila jako ekonomická poradkyně v kabinetu tehdejšího estonského premiéra Marta Laara. V roce 2004, po vstupu Estonska do Evropské unie, pracovala jako estonská zástupkyně u Evropského účetního dvora. Působila také v Estonské centrální bance a řídila kooperaci s Mezinárodním měnovým fondem.

Stala se pátou hlavou státu a jedinou ženou v čele Estonska od roku 1918, kdy tato země deklarovala nezávislost. Ve svých 46 letech je nejmladší osobou, která v Estonsku získala prezidentské křeslo. Před svým zvolením prohlásila, že její agenda bude obsahovat více domácích témat, než tomu bylo u jejích předchůdců. Její politika je v mnoha ohledech liberální, zaměřuje se na sociální otázky jako je například migrace a podporuje práva homosexuálů.

Zdroje:

Geni.com - Kersti-Kaljulaid

President.ee

Estonianworld.com


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

listopad 232017
leden 152018
březen 212018