www.padesatprocent.cz › Významné světové političky: Erna Solberg

Významné světové političky: Erna Solberg

Erna Solberg je norskou političkou, od roku 2004 šéfkou konzervativců a od října 2013 premiérkou pravicové vlády v Norsku.

Solberg se narodila v Bergenu, druhém největším městě Norska. Její otec pracoval jako konzultant, matka byla úřednicí. Na střední škole bylo Solberg diagnostikována dyslexie, ale to jí neodradilo od toho, aby se stala v posledním ročníku členkou Studentské rady Norska. Ve stejném roce také vedla dobročinnou sbírku, jejíž výtěžek putoval na Jamajku. V Bergenu vystudovala obor se zaměřením na sociologii, politologii, statistiku a ekonomii.

Svojí politickou kariéru začala jako zástupkyně členů v městské radě Bergenu, kde s přestávkami pracovala šestnáct let. Poté úspěšně kandidovala do Parlamentu. Od roku 2001 do 2005 byla ministryní místní správy. Během tohoto období získala přezdívku „železná Erna“. Solberg totiž vyznává konzervativní názory a jako ministryně místní správy zpřísnila imigrační zákony. Po volbách v roce 2013 byla jmenována historicky druhou norskou premiérkou. První premiérkou v historii Norska byla Gro Harlem Brundtland.

Zdroje:

Česká televize

Wikipedia Erna Solberg


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!