www.padesatprocent.cz › Významné političky: Jóhanna Sigurðardóttir, islandská premiérka

Významné političky: Jóhanna Sigurðardóttir, islandská premiérka

Jóhanna Sigurðardóttir je další z řady severských vrcholných političek. Seznamte se s premiérkou Islandu.

Jóhanna Sigurðardóttir

Premiérka, Island


Jóhanna Sigurðardóttir byla jmenována islandskou premiérkou dne 1. února 2009 po rezignaci premiéra Geira Haardeho. Stala se tak nejen první ženou vedoucí islandskou vládu, ale také první veřejně známou homosexuální premiérkou.

Jóhanna Sigurðardóttir se narodila v roce 1942 v Reykjavíku, kde také vystudovala obchodní školu. Poprvé byla zvolena do islandského parlamentu (tzv. Althingu) v roce 1978. V současnosti je jeho nejdéle sloužící poslankyní. Několikrát se stala členkou jeho prezídia. První ministerské místo - post ministryně sociálních věcí - získala v roce 1987. V roce 1994 z vlády odešla, aby vedla Sociálně demokratickou stranu, avšak neúspěšně. Poté sestavila vlastní stranu Národní hnutí, která v následujících volbách získala čtyři křesla v parlamentu. Později se však tato její strana spojila s dalšími středo-levicovými stranami, aby společně vytvořily Sociálně-demokratickou alianci jako opozici k dominantní pravicové Straně nezávislých. Od května 2007 do února 2009 zastávala Jóhanna Sigurðardóttir opět místo ministryně sociálních věcí za Sociálně-demokratickou alianci.

Ve své zemi je Jóhanna Sigurðardóttir velmi populární a oblíbená u veřejnosti. Stojí za vybudováním sociálního systému, který podporuje nemajetné a zdravotně postižené občany/ky, přistěhovalce/kyně a seniory/ky. Pro mnoho lidí je zásadní její otevřené přiznání homosexuální orientace a její odvaha, otevřenost a snaha o rovnoprávnost pro všechny.

Zdroj:

http://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3hanna_Sigur%C3%B0ard%C3%B3ttir

http://news.bbc.co.uk/2/hi/7859258.stm

http://zahranicni.ihned.cz/c1-33679850-island-bude-mit-novou-premierku-konzervativni-politicku-a-lesbicku-zaroven


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!