www.padesatprocent.cz › Vše, co potřebujete vědět o průběhu voleb II.

Vše, co potřebujete vědět o průběhu voleb II.

Přinášíme další díl předvolebního seriálu, který se tentokrát zabývá způsobem rozdělování mandátů, preferenčními hlasy a financováním politických stran.

Volební systém

Přidělování mandátů

Volby do Poslanecké sněmovny se v České republice konají podle zásad poměrného zastoupení ve čtrnácti volebních krajích, které odpovídají krajskému zřízení, a všechny zvláštní volební okrsky v zahraničí se podřizují pod volební kraj určený losem.1 Při rozdělování dvou set mandátů stranám se používá tzv. d'Hondtova metoda.

Počet poslanců a poslankyň volených v jednotlivých krajích se vypočítává na základě výsledků hlasování převzatých z volebních a zvláštních volebních okrsků, kdy Český statistický úřad zjistí celkový počet platných hlasů, které voliči a voličky odevzdali ve všech volebních krajích všem politickým stranám, hnutím a koalicím, a vydělí ho počtem mandátů. Toto tzv. republikové mandátové číslo pak zaokrouhlí na jednotky a dělí jím celkový počet platných hlasů odevzdaných v každém volebním kraji. Celé takto vypočtené číslo pak tvoří počet mandátů, které přísluší jednotlivým volebním krajům.2

Pro vstup do sněmovny musí kandidující strana nebo hnutí získat alespoň 5 % z celkového počtu hlasů. V případě dvoučlenné koalice je hranice pro vstup 10 %, v případě tříčlenné 15 %, v případě čtyřčlenné a vícečlenné koalice je pak stanovena hranice pro vstup na 20 % z celkového počtu hlasů.

V další fázi se pak počet platných hlasů pro každou z politických stran, hnutí a koalic v rámci každého volebního kraje postupně dělí čísly 1; 2; 3 a dále vždy číslem o 1 vyšším a vypočte se tolik podílů, kolik kandidátů je uvedeno na hlasovacím lístku.3 Hodnoty podílů se vypočítávají na dvě desetinná místa se zaokrouhlením nahoru.

Tyto podíly se pak označí názvem příslušné politické strany, hnutí nebo koalice a seřadí sestupně podle velikosti a uvede se seznam tolika podílů, kolik mandátů přísluší konkrétnímu volebnímu kraji. Každému podílu v tomto seznamu se posléze přidělí jeden mandát. Pokud se v řadě podílů objeví dvě a více stejných hodnot, je pro jeho pořadí rozhodující počet hlasů odevzdaných voliči a voličkami pro tu konkrétní politickou stranu, hnutí nebo koalici ve volebním kraji, a pokud se shodují i tato čísla, rozhoduje o pořadí podílu los.

Preferenční hlasy

Mandáty se dále rozdělují kandidátům a kandidátkám v rámci jednotlivých politických subjektů podle pořadí, v jakém jsou uvedeni na hlasovacím lístku. Toto pořadí ale může změnit počet udělených preferenčních hlasů, protože pokud některá z kandidujících osob získá alespoň 5 % z celkového počtu platných hlasů, které voliči a voličky odevzdali příslušné straně, hnutí nebo koalici v rámci volebního kraje, pak mandát připadne přednostně právě jí. Pokud se stane, že tuto podmínku splní více kandidujících a příslušná strana, hnutí nebo koalice získá více mandátů, připadnou mandáty přednostně jim, a to sestupně podle počtu získaných preferenčních hlasů. Pokud dojde ke shodě počtu preferenčních hlasů, rozhoduje pořadí kandidáta nebo kandidátky na hlasovacím lístku. Pokud žádný další kandidující nesplní podmínku 5 % preferenčních hlasů, rozdělují se mandáty dále podle pořadí na hlasovacím lístku.4

Finance

Za výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky poskytuje stát politickým subjektům, které se voleb účastní, příspěvek na úhradu volebních nákladů. Politická strana, hnutí nebo koalice, které/mu voliči a voličky udělili minimálně 1,5 % z celkového počtu platných hlasů, získá ze státního rozpočtu za každý odevzdaný hlas 100 Kč. Politické subjekty, které se chtějí zúčastnit voleb, přitom musí zaplatit příspěvek 15 000 Kč za kandidátní listinu v každém volebním kraji, pokud tedy chtějí kandidovat ve všech čtrnácti krajích, zaplatí celkem 210 000 Kč.

Politická strana, hnutí či koalice, která/é získala/o ve volbách do Poslanecké sněmovny nejméně 3 % hlasů, má ale navíc ještě nárok na stálý příspěvek na činnost ve výši 6 milionů korun ročně, přičemž za každou další započatou desetinu procenta hlasů obdrží politická strana ročně 200 tisíc korun. Získá-li politický subjekt ve volbách více než 5 % hlasů, příspěvek se už dále nezvyšuje. Na mandát poslance či poslankyně pak stát politické straně, hnutí nebo koalici přispívá ročně 900 tisíc korun.

Autorka: Anna Peštová


Poznámky

1.  To znamená, že hlasy, které určitá politická strana, hnutí nebo koalice získá v cizině se přičtou k hlasům, které tatáž strana, hnutí nebo koalice získá v konkrétním volebním kraji, který je vylosován.

2. Pokud takto nebudou rozděleny všechny mandáty, připadnou ty zbývající postupně volebním krajů, které vykazují největší zbytek dělení. Pokud jsou zbytky stejné, rozhoduje los.

3. Kandidáti a kandidátky, kteří/ré se po zaregistrování kandidátní listiny kandidatury vzdali/y nebo byli/y odvoláni/y, se nezapočítavají.

4. Ostatní nezvolení/é kandidující politických subjektů, které v rámci kraje získaly minimálně 1 mandát, se stávají náhradníky/náhradnicemi.

Použité zdroje:

Ministerstvo vnitra České republiky

Zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!