www.padesatprocent.cz › Vše, co potřebujete vědět o průběhu voleb I.

Vše, co potřebujete vědět o průběhu voleb I.

V následujících dnech budeme zveřejňovat sérii článků, věnovaným tématu, které aktuálně hýbe českou společností - volbám. Naším cílem je srozumitelně představit náš volební systém, postupně se budeme zabývat způsobem hlasování, financováním politických stran i genderovým aspektem voleb. Začínáme textem "Jak hlasovat".

Jak hlasovat


Ve dnech 28. a 29. května 2010 se ve všech okresech na našem území otevřou volební místnosti, aby po čtyřech letech opět proběhly volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Voliči a voličky tak v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00 budou moci svými hlasy ovlivnit, kdo a v jakém složení obsadí všech 200 míst ve sněmovně na další čtyři roky.


Právo volit má v České republice každý/á občan/občanka, který/á nejpozději v druhý den voleb dosáhne věku 18 let. Volen/a pak může být občan/občanka České republiky, který/á má právo volit a nejpozději v druhý den voleb dosáhl/a věku 21 let. Volební právo je všeobecné, rovné a přímé a volba probíhá tajně.

Hlasovací lístky

Nejpozději 3 dny před volbami obdrží každá volička a každý volič domů obálku s hlasovacími lístky se jmény kandidátů a kandidátek jednotlivých politických stran. V případě poškození nebo ztrátě hlasovacích lístků má volič či volička právo ve volební místnosti požádat okrskovou volební komisi, aby mu vydala novou kompletní sadu.

Organizace voleb

O tom, kdy a kde volby v obci proběhnou, musí starosta nebo starostka obce informovat prostřednictvím oznámení nejpozději 15 dnů před dnem voleb, tedy 13. května 2010. Oznámení musí obsahovat adresu volebních místností, v případě větší obce, na jejímž území se nachází více volebních okrsků, musí oznámení informovat voliče a voličky i o tom, které části obce přísluší kterým volebním okrskům.

V každé volební místnosti pak voliči a voličky najdou na viditelném místě vzory hlasovacích lístků, případně prohlášení kandidáta či kandidátky nebo jeho či jejího zmocněnce nebo zmocněnkyně o svém odstoupení od kandidatury nebo odvolání, informace o tiskových chybách v hlasovacích lístcích a zákon o volbách do Parlamentu České republiky1, který si voliči a voličky mohou zapůjčit k nahlédnutí.

Zákon o volbách do Parlamentu České republiky umožňuje zúčastnit se voleb i občanům a občankám dlouhodobě pobývajícím v cizině, takový volič či volička musí nejpozději 40 dní před volbami zažádat o zapsání do zvláštního seznamu voličstva vedeného zastupitelským úřadem nebo konzulárním úřadem České republiky v místě svého pobytu; k volbám se pak dostaví do zvláštního volebního okrsku při tomto zastupitelském nebo konzulárním úřadě vytvořeném.

V případě, že volič či volička bude v době voleb pobývat v zahraničí (třeba na dovolené), doporučuje ministerstvo vnitra volit prostřednictvím tzv. volebního průkazu, který může volič či volička použít i v případě, že se v době voleb bude pohybovat jen mimo volební okrsek svého trvalého bydliště a nebude chtít o volby přijít. Na základě voličského průkazu se pak může dostavit k volbám v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky nebo ve zvláštním volebním okrsku vytvořeném při zastupitelském nebo konzulárním úřadě České republiky v zahraničí.2

Postup hlasování

Aby občan či občanka směli volit, musí volební komisi předložit platný občanský průkaz, cestovní, diplomatický nebo služební pas České republiky, cestovní průkaz nebo voličský průkaz a musí se odebrat do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Tam vloží do úřední obálky, kterou od volební komise dostali, jeden hlasovací lístek politické strany, hnutí nebo koalice, pro které/ou se rozhodli hlasovat. Na tomto hlasovacím lístku smí volič či volička zakroužkováním pořadového čísla udělit nejvýše čtyřem kandidátům či kandidátkám preferenční hlas. Úřední obálku pak před volební komisí vhodí do volební schránky.3


Za neplatný může volební komise hlasovací lístek označit jen v případě, že není na předepsaném tiskopise, že je přetržený nebo že není vložený do úřední obálky. Pokud volič či volička hlasovací lístek poškodí jinak nebo lístek přehne, platnost jejich hlasu to neovlivní. Neplatným se ale stává hlas voliče nebo voličky, pokud do obálky vloží více než jeden hlasovací lístek; v případě, že na hlasovacím lístku označí pět a více kandidátů dané politické strany, politického hnutí nebo koalice, k těmto preferenčním hlasům se nepřihlíží, ale hlasovací lístek se ve prospěch strany nebo hnutí počítá.

Autorka: Bc. Anna Peštová

Poznámky:

1. Zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů

2. O vydání voličského průkazu může volič/volička požádat ode dne vyhlášení voleb, a to buď písemnou žádostí opatřenou ověřeným podpisem voliče/voličky, doručeným nejpozději 7 dnů přede dnem voleb, tj. 21. května 2010, tomu, kdo stálý seznam vede, nebo osobně do okamžiku uzavření stálého seznamu, tj. 26. května 2010 do 16.00 hodin; obecní úřad voličský průkaz nejdříve 15 dnů přede dnem voleb, tj. 13. května 2010, předá osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným popisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle.

3. Ze závažných, většinou zdravotních důvodů může volič/volička požádat obecní úřad o možnost hlasovat mimo volební místnost, v takovém případě se do místa jeho/jejího bydliště dostaví 2 členové/členky volební komise s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.

Použité zdroje:

Ministerstvo vnitra České republiky

Zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů




Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!