Fórum 50 % zároveň doporučuje, aby legislativní návrh obsahoval sankce v případě nedodržení "kvótového" pravidla. Ze zahraničních zkušeností se ukazuje, že pokud kvóty nejsou vynutitelné, politické strany mají tendenci pravidlo pro zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách nedodržovat. Proto jsou například ve Španělsku ty politické strany, jejichž kandidátky nejsou sestaveny podle kvótového pravidla a které nedodrží termín na jejich opravu, volební komisí vyřazeny z voleb. Ve Francii jsou zase strany finančně penalizovány v případě 2% odchylky od kvóty.
Červnový průzkum veřejného mínění, jež pro Fórum 50 % realizovalo CVVM, ukázal, že česká veřejnost ve stále větší míře podporuje vyšší zastoupení žen v politice. Tři čtvrtiny dotázaných jsou přesvědčeny, že je zapotřebí aktivně podporovat vstup žen do politiky. Necelá polovina oslovených souhlasí se zavedením kvót pro žen a muže na křesla, 58 % pak souhlasí se zavedením kvót na kandidátních listinách.
Po letošních volbách do EP už podruhé za sebou kleslo zastoupení žen v české politice, přičemž průběžně zveřejňované kandidátní listiny pro podzimní volby do PSP ČR tento trend spíše potvrzují. Nejen statistiky, ale také existence překážek, jimž političky či kandidátky čelí, tak zpochybňují ideu pasivního volebního práva žen, rovných šancí mužů a žen a v konečném důsledku naplňování demokratických principů v České republice. Zavedení kvót na kandidátky proto při zachování principu svobodné volby pro voliče a voličky může zajistit vyrovnanější politickou reprezentaci s ohledem na zastoupení žen a mužů v populaci.