www.padesatprocent.cz › Ve vládě není ani jedna žena, proč?

Ve vládě není ani jedna žena, proč?

„Běda mužům, kterým žena vládne“, řekli si zřejmě při včerejší schůzce předsedové stran budoucí koalice a po několikatýdenním vyjednávání představili složení nové koaliční vlády. Bez jediné ženy.

Tiskové prohlášení o. s. Fórum 50 %

„Běda mužům, kterým žena vládne“, řekli si zřejmě při včerejší schůzce předsedové stran budoucí koalice a po několikatýdenním vyjednávání představili složení nové koaliční vlády. Bez jediné ženy. A to navzdory tomu, že premiér Petr Nečas veřejně deklaroval podporu žen ve vrcholné politice. Potvrdily se tak prognózy Fóra 50 %, které před několika dny varovalo, že vysoké zastoupení žen ve vedení Poslanecké sněmovny může znamenat jejich faktické „odstavení“ od vládních funkcí. (Do čela Sněmovny zvoleny 3 ženy).

Nenašly se skutečně vhodné kandidátky na ministerské posty, jak vysvětlují představitelé politických stran? „Problém spočívá v neochotě tyto ženy aktivně vyhledávat a oslovovat. Vládní ,pánský klub' je tak dokladem toho, že vyjádření Petra Nečase o tom, že chce více žen ve vedoucích pozicích, bylo pouze marketingovým tahem na voliče. Ukázalo to již sestavení vyjednávacích týmů, kde za ODS nebyla ani jedna žena. Také se rozpadla jedna z částí ,identity' Věcí veřejných – ženy v politice.“ říká Michaela Appeltová, zástupkyně ředitelky o. s. Fórum 50 %.

Strany navíc zcela ignorují vůli voličů a voliček, kteří dali ve volbách jasně najevo, že si přejí změnu – hned 14 žen se do PSP ČR dostalo díky jejich preferenčním hlasům.

Všichni zúčastnění vyjádřili své politování, že nový vládní tým je výhradně mužskou záležitostí, argumentace, proč nová vláda vypadá tak, jak vypadá, se ale nese v rovině klasických stereotypů a klišé. Má nám občanům a občankám jako vysvětlení stačit, že možné kandidátky jsou „vyčerpány“ z dosavadních jednání, jak se vyjádřil předseda VV, strany, která lákala voliče i na (v českém prostředí) vysoké zastoupení žen na kandidátních listinách? Má nám stačit tvrzení předsedy TOP 09 a ODS, že se ženami se počítalo, ale na ty posty, které nakonec získala jiná strana? To je ale náhoda, chce se říct.

V tomto kontextu má k pravdě nejblíže prohlášení Petra Nečase, že je mu to líto, ale „v té kombinaci resortů se nominace takto jednostranně genderově vybarvily“. Ano, naše nová vláda se skutečně začíná vybarvovat, k lítosti mnoha voličů a voliček.


Kontakt:

Michaela Appeltová, zástupkyně ředitelky, 732 970 336, appeltova (@) padesatprocent (.) cz

Tiskové prohlášení ke stažení


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!