www.padesatprocent.cz › V budoucí vládě zasednou hned 4 ministryně

V budoucí vládě zasednou hned 4 ministryně

V nové vládě, kterou na několikátý pokus sestavil Mirek Topolánek bude nejvíce žen v české historii.

Dana Kuchtová Helena Třeštíková Tato vláda obsadila hned 4 vládní křesla ženami. Na post ministryně školství má zasednout Dana Kuchtová (SZ) na post ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU) a do vedení Ministerstva kultury byla potvrzena nestranička Helena Třeštíková (nominovaná KDU). Džamila Stehlíková (SZ) bude ministryní bez porfeje. Pouze ODS nebyla schopna na ministerský post najít ve svých řadách jedinou ženu.

Přitom jde o nejvyšší podíl žen ve vládě v novodobé historii Ćeské republiky. V polistopadové historii se ve vládách vystřídalo méně než 10 žen/ministryň na 144 mužů. Džamila StehlíkováVlasta ParkanováV některých vládách nebyly ženy zastoupeny dokonce vůbec. Bylo to v letech 1992-1996 za premiéra Václava Klause, dále v letech 1998 - 2002 za vlády Miloše Zemana. Další premiéři měli žen také poskrovnu - např. Pithart (1990-1992) jednu ministryni, Špidla a Gross po dvou. Nejvíce žen bylo ve vládě v krátkém časovém úseku minulého volebního období, kdy stály v čele ministerstev Petra Buzková, Dana Bérová a Milada Emmerová. Po odvolání ministryně zdravotnictví Emmerové a jejím nahrazení Davidem Rathem se počet ministryň opět snížil na dvě.

Pan premiér a potažmo vláda učinila posun i v dalším směru. Poprvé povede žena tzv. silové ministerstvo. Bude to Vlasta Parkanová která povede ministerstvo obrany. Doposud řídily české političky spíše ministerstva "péče", která jsou zároveň považována za méně prestižní než ministerstva silová jako je vnitro, obrana, finance a zahraničí.


3 ženy ve staré vládě - najdete je?

Autorka: Lenka Bennerová, Fórum 50%, 3.1.2007


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

březen 52024
březen 122024
březen 142024
březen 192024

Města a obce pro všechny

diskusní setkání