www.padesatprocent.cz › TZ: V Brně dnes proběhne předvolební debata kandidátek. Šanci stát se primátorkou má celkem 5 žen.

TZ: V Brně dnes proběhne předvolební debata kandidátek. Šanci stát se primátorkou má celkem 5 žen.

Oproti celorepublikovému průměru kandiduje v komunálních volbách v Brně žen o něco méně než je republikový průměr – 29,2 %. Do senátních voleb kandidují v Brně pouze dvě ženy. Čtěte celou tiskovou zprávu.

logo-nros-png.png

Zastoupení žen v české komunální politice po volbách mírně vzroste. Do zastupitelstev měst a obcí totiž kandiduje historicky nejvíce žen – 32,23 %. Oproti celorepublikovému průměru kandiduje v Brně žen o něco méně – 29,2 %, mezi statutárními městy má však třetí nejvyšší počet lídryň. Senát oproti tomu zůstane pánským klubem. Do senátních voleb kandidují v Brně pouze dvě ženy. Analýzu dnes představilo Fórum 50 %, nezisková organizace, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

„Od roku 1994 stabilně vzrůstá celkový počet osob, které na komunální úrovni usilují o zastupitelský mandát, z 159 479 na dnešních 211 555, tedy zhruba o čtvrtinu. Tehdy kandidovalo necelých 22 % žen, dnes přes 32 %. Počet kandidujících žen se tedy více než zdvojnásobil – z 31 394 na dnešních 68 186, komentuje analýzu politoložka a ředitelka Fóra 50 %, Jana Smiggels Kavková.

Na volitelné pozice (do 5. místa) nominovala v Brně nejvíce žen Strana zelených, která má zároveň ženu i v čele kandidátky (Jana Drápalová). Po 40 % mají také Starostové a nezávislí a Žít Brno s podporou Pirátů. Na pozici brněnské primátorky aspiruje celkem 5 žen. Kromě zelených postavila ženu do čela kandidátky také KDU – ČSL (Klára Liptáková), Starostové a nezávislí (Irena Matonohová), Konzervativní strana (Kristina Havlíková) a KSČM (Helena Sýkorová).

Mezi nominacemi do Senátu najdeme žen o poznání méně. Oproti roku 2012 klesl celkový celorepublikový podíl nominovaných žen z 18 % na 15,2 %. Ve 4 obvodech dokonce kandidují pouze muži (Cheb, Příbram, Česká Lípa a Vyškov). Zastoupení žen v Senátu (dnes 17,3 %) se tak po volbách pravděpodobně ještě sníží. V Brně najdeme mezi 9 nominovanými ženy 2 – Ing. Miloslavu Pošvářovou, Ph.D. (Strana zelených s podporou Pirátů) a JUDr. Helenu Sýkorovou (KSČM).

Na podporu žen v nadcházejících volbách pořádá Fórum 50 % kampaň. „Ačkoli na komunální úrovni najdeme žen nejvíce, je jich celkově pouhá čtvrtina oproti polovině žen, které v obcích reálně žijí. Pro kampaň jsme proto zvolili slogan ‚Žijeme tu společně, pojďme společně i rozhodovat.‘ Pomocí kampaně bychom chtěli překonat alespoň tzv. kritickou hranici 30 %, kterou je nutné překročit, aby ženy začaly být v politice více vidět a slyšet,“ říká koordinátorka Marcela Adamusová.

Fórum 50 % v rámci kampaně mimo jiné navštíví 14 českých měst a uspořádá 4 předvolební debaty. V Brně proběhne debata 4 kandidátek právě dnes od 18:00 v Otevřené zahradě, Údolní 33. Pro voliče a voličky Fórum 50 % také připravilo animovaný spot, který ukazuje, jak politická rozhodnutí dopadají různě na ženy a na muže.

Kontakt: Veronika Šprincová, sprincova(@)padesatprocent(.)cz, 606 580 787; www.padesatprocent.cz

Celá tisková zpráva ke stažení 


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen