www.padesatprocent.cz › Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen

Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen

Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen konstatuje, že diskriminace je nepřípustná a že každý má práva na všechny svobody bez ohledu na pohlaví. Státy mají povinnost zabezpečit rovnoprávnost mužů a žen při využívání všech hospodářských, sociálních, kulturních, občanských a politických práv.

Úmluva dále konstatuje, že stále existuje rozsáhlá diskriminace žen. Tato situace omezuje růst blahobytu celé společnosti. Úmluva tvrdí, že ve společnosti nebyl plně doceněně význam mateřství a úloha obou rodičů v rodině a při výchově dětí, a že úloha ženy při zachování rodu by neměla být základem pro diskriminaci, naopak že výchova dětí vyžaduje rozdělení odpovědnosti mezi muže a ženy a společnost jako celek. Pro dosažení plné rovnoprávnosti mezi muži a ženami je nutná změna tradiční úlohy mužů, stejně jako i úlohy žen ve společnosti a v rodině.

Část 1
Podepsané státy odsuzují jakoukoli diskriminaci na základě pohlaví. K tomu se státy zavazují zakotvit zásadu nediskriminace v národních ústavách, legislativě a prakticky tuto zásadu uplatňovat a dále musí tutu zásadu prosazovat veřejné instituce včetně soudů. Státy musí ve všech oblastech (politické, sociální, kulturní, hospodářské) přijímat opatření, která nediskriminují ženy. Opatření, která mají sloužit ke zrychlenému zrovnoprávnění žen a mužů nejsou považována za diskriminaci. Opatření mají sloužit k odstranění stereotypů a uznání mateřství. Státy se zavazují potlačovat obchod se ženami a prostituci.

Část 2
Státy musí zajistit rovnou účast žen ve veřejném a politickém životě. Ženy musí mít šanci účastnit se práce v mezinárodních organizacích. Ženy musí mít stejná práva v získávání státní příslušnosti.

Část 3
Ženám musí být zajištěna stejná práva jako mužům v oblasti vzdělání, volbě povolání, odborném výcviku. Dále musí být odstraněny stereotypní koncepce ženské a mužské role na všech úrovních vzdělávání, a to včetně učebnic a vyučovacích metod. Musí být zajištěn i stejný přístup ke sportu a informacím o plánování rodiny.

Musí být odstraněna i všechna diskriminace v zaměstnání, a to zejména právo na stejné příležitosti, právo na volbu povolání, právo na postup, právo na stejnou odměnu, právo na sociální zabezpečení a ochranu zdraví. Ženy musí být ochráněny v době těhotenství a mateřství, zajistit mateřskou dovolenou s platem, zavádět opatření, která umožní rodičům skloubit rodinný a pracovní život (hlavně sítě zařízení péče o děti).

Musí být odstraněna diskriminace v oblasti péče o zdraví, odstranění diskriminace k přístupu k zdravotnickým službám.

Musí být odstraněna diskriminace žen ve všech oblastech hospodářského a sociálního života (právo na rodinné půjčky, bankovní půjčky, rekreaci, sport a účast na všech formách kulturního života.).

Státy musí vzít v úvahu problémy venkovských žen a zajistit provádění této úmluvy i ve venkovských oblastech. Venkovské ženy se musí účastnit plánu rozvoje venkova, mít zajištěnou péči o zdraví, sociální zabezpečení, vzdělání, účast na všech druzích společenské činnosti, přístup k úvěrům, bydlení a dopravě.

Část 4
Musí být zajištěna rovnost žen před zákonem (uzavírání smluv, pohyb, nakládání s majetkem).

Dále musí být zajištěna rovnost žen a mužů v oblasti manželství a rodinných vztahů (právo svobodně si vybrat manžela, stejná rodičovská práva, právo zvolit si svobodně jméno, minimální věk pro uzavření manželství).

Část 5
Za účelem dosažení pokroku bude ustaven Výbor pro odstranění diskriminace žen, který se bude skládat z 23. odborníků/odbornic. Státy jsou povinny každé čtyři roky nebo při požádání Výborem předkládat zprávu o plnění. Výbor dává zprávu Valnému shromáždění OSN. Státy se zavazují, že přijmou na národní úrovni veškerá nezbytná opatření zaměřená na dosažení plného uskutečnění práv stanovených touto smlouvou.

Celý text v češtině (PDF) ke stažení na: http://www.osn.cz/dokumenty-osn/soubory/umluva-o-odstraneni-vsech-forem-diskriminace-zen.pdf

Výbor pro odstranění diskriminace žen na základě vládní periodické zprávy z roku 2006 a stínové zprávy vypracoval doporučení pro Českou republiku. Ve zprávě je kritizována neexistence antidiskriminačního zákona, nedostatečná institucionální struktura, která by prosazovala rovnost mezi ženami a muži a nedostatečné aktivity ČR, které by bojovaly proti přetrvávajícím stereotypům. V oblasti boje proti násilí na ženách je kritizováno především nedostatečné financování intervenčních center. Velkou kritiku sklidilo nízké zastoupení žen v politice. Výbor doporučil přijetí vyrovnávacích opatření do volených i jmenovaných funkcí. Zaslouženou kritiku sklidila i velká zranitelnost romských žen, které jsou vystavené vícenásobné diskriminaci, a především nedobrovolné sterilizace romských žen. Obecně existuje v ČR málo statistik rozlišených podle pohlaví.

Zpracovala: Markéta Kadlecová, o.s.Fórum 50%, 22. 1. 2007


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!