www.padesatprocent.cz › Ukažte ženám, co všechno mohou změnit

Ukažte ženám, co všechno mohou změnit


O tom, proč je v evropské politice málo žen a co se s tím dá dělat, se dočtete v článku z pera Zuzany Rejchové - koordinátorky České ženské lobby.

„Politické strany musí samy aktivně usilovat o vyvážené zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách a přijímat příslušná opatření,” shrnuje Marcela Adamusová z Fóra 50 % poselství evropské kampaně „50/50“, kterou za Českou republiku koordinovala právě její organizace. Spolu s nedostatečnou motivací a odvahou žen jít do vrcholné politiky jsou právě rigidní vnitrostranická pravidla tou největší překážkou pro političky na národní i evropské úrovni. Po letošních volbách se jich do evropského parlamentu dostalo jen o 1,25% více.

„Když se podíváme na konkrétní počet žen, které byly letos zvoleny do Evropského parlamentu, nemůžeme být s výsledky spokojené. Na druhou stranu, ale naše kampaň s mottem "Volím změnu, volím ženu" zvýšila veřejnou diskusi a poprvé jsme cítily opravdový zájem o toto téma,” hodnotí uplynulé dva roky s kampaní na podporu rovného zastoupení žen v politice Maria Angeli z kyperské organizace Mediterranen Institute of Gender Studies, která celý projekt koordinovala.

Dostat se do zákulisí nejvyšší politiky, oslovit politické lídry, média i neziskové organizace a zaktivizovat širokou veřejnost prostřednictvím televizních spotů, letáků nebo billboardů, to byly hlavní cíle komunikované po celou dobu prostřednictvím hojně navštěvovaného webu paritydemocracy.eu. Podle Marcely Adamusové z Fóra 50 %, které bylo jedním z partnerů projektu, je ale potřeba docílit revoluce v myšlení politiků a pravidlech politických stran. „Ačkoliv podobné kampaně pokládám za důležité už z toho důvodu, že se díky nim o tématu zastoupení žen v politice mluví, samy o sobě jsou příliš slabým nástrojem na změnu systémového znevýhodnění žen v politice.”

Politické strany musí začít u sebe

„Jsem z politické strany, která je feministická a ekologická. Téma rovného zastoupení žen a mužů bereme velmi zodpovědně a naše předvolební kandidátky byly sestaveny formou takzvaného zipu, tedy jedna žena – jeden muž,” popisuje nově zvolená poslankyně Malin Björk minimální překážky, které jí nabídlo členství ve švédské Levicové straně. Levicové strany v Evropském parlamentu jsou obecně vstřícnjěší k ženám – političkám a nepřekvapí tak, že jedinou frakcí, která po letošních volbách dosáhla skutečné parity, je konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice, jíž je Malin Björk místopředsedkyní. Podle ní je paritní demokracie, tedy rovné zastoupení mužů a žen především otázkou spravedlnosti. „Pokud žije v Evropě víc než polovina žen, pak všechno, co se na nejvyšší politické úrovni projednává bez nich, nemá opravdovou váhu. Je to otázka spravedlnosti a témat, která budou ženy reprezentovat a o kterých se tak začne mluvit,” dodává Björk. Na pomyslném druhém místě žebříčku politických stran s nejvyšším zastoupením žen na kandidátních listinách skončila po letošních volbách Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů a hned za nimi Aliance liberálů a demokratů pro Evropu.

Můžete změnit svět

„Dívky jsou vychovávány jinak, nejsou podporovány v tom, aby byly dravé, sebevědomé, aby mohly změnit prostředí, ve kterém žijí. Ale když právě ženám ukážete, že prostřednictvím politiky toho můžou hodně dokázat a změnit, je to ta největší motivace,” popisuje německá poslankyně Terry Reintke, zvolená do Evropského parlamentu za Zelené, svou vlastní zkušenost i velké téma vyplývající ze závěrů kampaně 50/50. Ženy nemají odvahu ani motivaci jít do vysoké politiky a to je podle Marie Angeli z kyperského institutu genderových studií potřeba změnit. „Musíme vyhledávat aktivní ženy, podporovat je, umožnit jim, aby byly jejich názory slyšet, vytvořit sítě a pozvat do nich ženy, které mají, co říct.” Pokud by totiž šel vývoj přirozenou cestou a počet žen se zvýšil po každých volbách o necelé procento a půl, čekaly by ženy na paritní zastoupení v politice přes půl století. Poslankyně Terry Reintke se proto domnívá, že nejefektivnějším a nejsilnějším nástrojem pro změnu jsou kvóty. „Kvóty vyvíjejí nátlak na politické strany a organizace, aby něco doopravdy udělaly pro rovné zastoupení žen a já jsem v tuto chvíli naprosto přesvědčená, že jsou ideálním nástrojem, jak dosáhnout rovnosti.” Například Českou republiku reprezentuje v evropském parlamentu 16 mužů a 5 žen.

Zuzana Rejchová koordinátorka České ženské lobby


Sdílejte s přáteli



Závěrečná konference kampaně 50/50 - Brusel   (fotek: 5)

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!