www.padesatprocent.cz › Učitelka, jež obdivuje Klementa Gottwalda

Učitelka, jež obdivuje Klementa Gottwalda

Každý rok chodí předsedkyně pražské KSČM, učitelka základní školy Marta Semelová, se svými žáky položit šeříky k památníku osvobození. "Musíme si připomenout vojáky Rudé armády, kteří položili život za naši svobodu," říká žena, která v komunistické straně patří spíše ke konzervativcům.

I přesto, že v Praze mají podle průzkumů komunisté podporu 11 procent, ve volbách by Martu Semelovou do Poslanecké sněmovny vynesly pouze preferenční hlasy. Na pražské kandidátce je totiž na čtvrtém místě, z něhož při nynější přízni voličů nemůže postoupit.

"Hlavu si s tím ale opravdu nelámu. Mám ráda své povolání a do školy se každý den těším," tvrdí učitelka na prvním stupni Základní školy Zárubova v Praze 4. Pokud by však uspěla, chtěla by pomoci prosadit ve školství některé reformy. "Prosazovala bych bezplatné školství, přidala bych učitelům, zrušila víceletá gymnázia. Děti mají zůstat na základní škole spolu a žít v kolektivu. Víceletá gymnázia vydělují mezi žáky elity," popisuje svoje představy Semelová, která je v KSČM od roku 1981. "Tradice se dědí, stejné vyznání měla moje prababička, nyní i dcera."

Že je povoláním učitelka, v sobě nezapře. Mluví rázně, pomalu, spisovně. Když použije slovo "záhul" okamžitě ho opraví na "zápřah".

Práce pro komunistickou stranu Martu Semelovou opravdu vytěžuje. Dopoledne ve škole, odpoledne se věnuje stranickým záležitostem.

Je také moderátorkou veřejných akcí KSČM. "Ráda recituji Neumanna i Nezvala. Havlovy hry ale ráda nemám. Za svého prezidenta jsem ho nepovažovala."

Tím víc ale obdivuje Klementa Gottwalda. "Udělal mnoho dobrého pro lidi. Dějiny se falšují, souzeni byli jen ti, co se opravdu provinili," říká.

Jak projevuje svůj obdiv k člověku, jemuž historici dávají odpovědnost za zatýkání a popravy politických odpůrců v éře komunismu, před svými žáky? Prý nijak. "Ale když se zeptají, jak se žilo před rokem 1989, vyprávím jim to tak, jak jsem to cítila já."

Marta Semelová (KSČM)
Věk: 46 let
Vzdělání: Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta
Zaměstnání: učitelka na Základní škole Zárubova, Praha 4, předsedkyně Pražské rady KSČM
Rodinné poměry: rozvedená, dvě děti

autorka: Petra Benešová ihned.cz, 24.4.2006


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!