www.padesatprocent.cz › U Sněmovny závodili muži proti ženám o místa na kandidátní listině

U Sněmovny závodili muži proti ženám o místa na kandidátní listině

Zveřejňujeme tiskovou zprávu o průběhu včerejšího happeningu u Sněmovny.

U příležitosti Mezinárodního dne žen proběhl u Poslanecké sněmovny happening – symbolický závod mužů proti ženám o místa na kandidátní listině. Jeho smyslem bylo poukázat na nízké zastoupení žen v politice a na překážky, kterým musejí na rozdíl od mužů ženy čelit. Akci uspořádalo Fórum 50 %, které usiluje o vyrovnané zastoupení žen a mužů ve veřejném životě.

„V současnosti je v politice průměrně 20 % žen, což neodpovídá ani jejich zastoupení ve společnosti, ani zastoupení v členských základnách politických stran. Ženy mají ještě stále ztížený přístup do politiky, muži je mezi sebe často nepustí. Na ženy navíc ve většině případů spadá zodpovědnost za domácnost a péči o děti. Na tyto překážky symbolicky poukazuje náš závod – zatímco mužům nic nebrání v běhu, závodící ženy běží s kočárkem, těhotenským břichem, na podpatcích či s taškou plnou nákupu,“ říká Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 %.

Závod odstartoval v 10:30, mezi soutěžícími se objevil např. předseda Strany zelených Ondřej Liška, který se také stal – pod závodnickým jménem Milan Nepáral – suverénním vítězem. Vzhledem k popsaným překážkám nepřekvapí, že i na dalších třech předních pozicích se umístili výhradně muži. Ženy obsadily na symbolické kandidátní listině spodní – nevolitelná – místa. Moderátorka akce, herečka Simona Babčáková, k tomu říká: „Osobně podporuji vyšší zastoupení žen v politice. Na kandidátních listinách jich však mnoho nenajdete, případně až na nevolitelných místech, a proto se snažím alespoň využít prostředků, které jako volička mám, a dávám své preferenční hlasy ženám“.

Nejbližší příležitostí, jak současný neuspokojivý stav změnit, jsou podzimní volby do krajských zastupitelstev. Stejně jako před dvěma lety proto zástupkyně Fóra 50 % vyzývají voliče a voličky, aby dali své preferenční hlasy ženám. „Většinou veřejnosti říkáme, že jestli chceme mít v politice 50 % mužů, musíme dát ve volbách své hlasy ženám,“ dodává Smiggels Kavková.

Kontakt: Jana Smiggels Kavková, tel: 774 411 151, e-mail: kavkova(@)padesatprocent.cz


Sdílejte s přáteliMDŽ 2012   (fotek: 5)

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!