www.padesatprocent.cz › TZ: Ženy byly v senátních volbách úspěšnější než muži.

TZ: Ženy byly v senátních volbách úspěšnější než muži.

Ve 2. kole senátních voleb bylo zvoleno celkem 5 senátorek. Zastoupení žen v horní komoře Parlamentu se tak zvýšilo na 18,5 %.

Ve 2. kole senátních voleb bylo zvoleno celkem 5 senátorek. Zastoupení žen v horní komoře Parlamentu se tak zvýšilo na 18,5 %. O výsledcích informovalo Fórum 50 %, nezisková organizace, která usiluje o vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice.

„Těší nás, že se nevyplnila naše prognóza a zastoupení žen v Senátu nekleslo. Ženy získaly 5 pozic, což je stejné, jako v minulém volebním období. Celkový nárůst je pak dán tím, že v doplňovacích volbách na Praze 10 byla také zvolena žena. Zastoupení žen v Senátu se tak vrací na 18,5 %, tedy úroveň roku 2010. Ačkoli tento nárůst je pozitivní zprávou, celkové číslo má k vyváženému zastoupení opravdu hodně daleko“, okomentovala výsledek politoložka a ředitelka Fóra 50 %, Jana Smiggels Kavková.

„Problém nastává již v samotných nominacích. Většina politických subjektů (32 ze 47, tedy 69 %) vyslala do senátních voleb pouze muže. Je to od nich přitom velmi krátkozraké – ženy jsou ve volbách do Senátu úspěšnějšími kandidátkami než muži, doplňuje Smiggels Kavková.

Její slova potvrzují následující čísla. Ve druhém kole ženy kandidovaly v 8 z celkem 27 volebních obvodů. Zvoleno bylo 5 senátorek, jejich úspěšnost vyjádřená v procentech tedy byla 62,5 %, zatímco u mužských kandidátů 37 %. Letos bylo navíc nominováno nejméně žen od roku 1998 (15 %), přesto dokázaly obhájit všech 5 pozic.

Nově zvolenými senátorkami jsou Zdeňka Hamousová, Zuzana Baudyšová (obě ANO 2011), Emilie Třísková (ČSSD), Jitka Seitlová (SZ) a Alena Šromová (KDU-ČSL).

Kontakt: Jana Smiggels Kavková, kavkova(@)padesatprocent(.)cz, 608 553 825 www.padesatprocent.cz

Tisková zpráva ke stažení: Ženy byly v senátních volbách úspěšnější než muži 

logo-nros-png.png


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!