www.padesatprocent.cz › TZ: Zastoupení žen na kandidátních listinách - Zlín

TZ: Zastoupení žen na kandidátních listinách - Zlín

Na zlínských kandidátkách chybějí ženy. Primátorky se město letos nejspíš nedočká.

Zastoupení žen v české komunální politice po volbách pravděpodobně mírně vzroste. Ve volbách do zastupitelstev měst a obcí totiž kandiduje historicky nejvíce žen – 32,23 %. Ve Zlíně je to oproti celorepublikovému průměru o něco méně – 28,9 %. Zastoupení žen na volitelných místech je nejnižší ze všech statutárních měst, v první desítce jich kandiduje pouze 19,3 %. Analýzu představilo Fórum 50 %, nezisková organizace, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

Ve Zlíně kandiduje 4 subjektů. O místo v zastupitelstvu se uchází celkem 567 osob, z toho 164 žen. Celkově nominovali nejvíce žen Nezávislí Zelení Piráti pro Zlín – 41,5 %. Na volitelných místech, tedy v první desítce, vyslalo do voleb nejvíce žen hnutí ANO, a to 40 %. Na post primátorky kandiduje pouze jedna žena – Dagmar Butnikošarovská za KSČM. Nejhoršího výsledku z hlediska vyváženého zastoupení žen a mužů na kandidátce dosáhla koalice KDU-ČSL a Zlín 21 – Společně pro Zlín s 14,6 %. Ta také jako jediná neumístila žádnou ženu na prvních deset míst kandidátní listiny.

O post senátorky se ve Zlíně uchází 3 ženy z 12 kandidujících, PaedDr. Alena Gajdůšková (ČSSD), JUDr. Aloisie Jurkovičová (ANO 2011) a PaedDr. Olga Křížová (Republika).

Fórum 50 % organizuje kampaň na podporu žen v nadcházejících volbách. „Ačkoli na komunální úrovni najdeme žen nejvíce, je jich celkově pouhá čtvrtina oproti polovině žen, které v obcích reálně žijí. Pro kampaň jsme proto zvolili slogan Žijeme tu společně, pojďme společně i rozhodovat.Pomocí kampaně bychom chtěli překonat alespoň tzv. kritickou hranici 30 %, kterou je nutné překročit, aby ženy začaly být v politice více vidět a slyšet,“ říká koordinátorka Marcela Adamusová.

Pro voliče a voličky Fórum 50 % také připravilo animovaný spot, který ukazuje, jak politická rozhodnutí mohou dopadat různě na ženy a na muže.

Kontakt: Marcela Adamusová, adamusova(@)padesatprocent(.)cz, 739 333 730; www.padesatprocent.czTZ Zlín ke stažení

logo-nros-png.png


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!