www.padesatprocent.cz › TZ: V Senátu zasedne 6 nových žen. Od Fóra 50 % a místopředsedkyně Senátu dostaly růži.

TZ: V Senátu zasedne 6 nových žen. Od Fóra 50 % a místopředsedkyně Senátu dostaly růži.


Nově zvolené senátorky dnes kromě první schůze čekala i květina a gratulace od místopředsedkyně Senátu Mgr. Miluše Horské a Fóra 50 %.

Nově zvolené senátorky dnes kromě první schůze čekala i květina a gratulace od místopředsedkyně Senátu Mgr. Miluše Horské a zástupkyň Fóra 50 %. Tímto symbolickým gestem organizace upozorňuje na současnou nevyváženost politické reprezentace – v Senátu zasedne pouze 18,5 % žen.

Ženy přitom byly úspěšnějšími kandidátkami než muži. Ačkoli strany letos vyslaly do voleb nejméně žen od roku 1998 a většina politických subjektů (32 ze 47, tedy 69 %) nominovala pouze muže, do druhého kola postoupilo celkem 8 žen a 5 z nich uspělo. Jejich úspěšnost vyjádřená v procentech tedy byla 62,5 %, zatímco u mužských kandidátů 47,8 %.Nově zvolenými senátorkami jsou Zdeňka Hamousová, Zuzana Baudyšová (obě ANO 2011), Emilie Třísková (ČSSD), Jitka Seitlová (SZ) a Alena Šromová (KDU-ČSL). Šestou novou senátorkou je Ivana Cabrnochová, která uspěla v doplňovacích volbách na Praze 10.

„Jde o paradoxní jev, který sledujeme delší dobu. Jsou to již čtvrté senátní volby od roku 2006, kdy byl podíl nominovaných žen nižší než podíl zvolených. Jinými slovy, pokud si dá strana práci a nabídne kvalitní kandidátku, voliči a voličky to ocení. I výzkumy veřejného mínění ukazují, že lidé si přejí více žen v politice, zároveň máme mnoho vzdělaných žen, které se veřejně angažují. Je načase, aby to konečně došlo i politickým stranám a začaly se více snažit tyto schopné ženy nominovat“, komentuje výsledek politoložka a ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.

Vyvážené zastoupení žen a mužů v politice považuje za důležité i místopředsedkyně Senátu Mgr. Miluše Horská. „Zapojení většího počtu žen do politiky bude znamenat její odlehčení a větší praktický dopad pro voliče“, uvedla místopředsedkyně.

Kontakt: Jana Smiggels Kavková, kavkova@padesatprocent.cz, tel. 608 553 825, https://padesatprocent.cz/

Sdílejte s přáteliRůže pro senátorky - 2014   (fotek: 14)

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen