www.padesatprocent.cz › TZ: Poslankyň po volbách nejspíš přibude, ženská revoluce se ale nechystá

TZ: Poslankyň po volbách nejspíš přibude, ženská revoluce se ale nechystá

Počet žen v Poslanecké sněmovně se po volbách nejspíš mírně zvýší.

Vyplývá to z analýzy organizace Fórum 50 %, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích. Strany letos vyslaly do voleb rekordní počet žen, celkově jich kandiduje 2155, tedy 28,6 % všech kandidujících.

Porovnání s volebními kandidátkami v roce 2013 ukazuje, že u všech tří stran s aktuálně nejvyššími preferencemi, tj. u hnutí ANO, České strany sociálně demokratické a Komunistické strany Čech a Moravy se podíl žen zvýšil – a to nejen ten celkový, ale i na předních, volitelných, místech. „Velký podíl na tomto zlepšení mají vnitrostranické kvóty v ČSSD, za kterou kandiduje téměř dvojnásobek žen. Ačkoli kvóta nijak neošetřuje pořadí žen a mužů, najdeme v první desítce více než třetinu žen, v první pětici je to více než čtvrtina,“ komentuje výsledky analýzy její autorka Mgr. Veronika Šprincová.

Z průměru pozitivně vybočuje i druhá česká politická strana, která používá vnitrostranické kvóty, a to Zelení s více než 40% zastoupením žen na kandidátních listinách. Ze stran s podporou nad 1 % vysílají z prvního místa na kandidátce nejvíce žen Starostové a nezávislí, ženy na čele kandidátky najdeme celkem v 5 krajích. V těsném závěsu je hnutí ANO a Zelení se 4 lídryněmi. Naopak Piráti nenominovali na první místo kandidátky ani jednu ženu.

Rozdíly panují i mezi jednotlivými kraji. Tradičně nejvíce žen najdeme na kandidátních listinách v Libereckém kraji – více než 32 %. Nejméně naopak v Plzeňském kraji, kde činí jen necelých 27 %. V Libereckém kraji najdeme i nejvíce lídryň – do čela kandidátky zde postavilo ženu celkem 9 stran. Co do počtu žen na prvním místě kandidátek propadá Zlínský kraj, kde na prvním místě kandidují jen 2 ženy.

„Situace se sice oproti minulým volbám zlepšila, ale na ženskou revoluci to pořád nevypadá,“ říká ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková, M.A. „Rozhodli jsme se proto i letos spustit kampaň na podporu žen ve volbách. Vyzýváme v ní voliče a voličky, aby daly své preferenční hlasy ženám. Karty rozdaly politické strany, ale výsledky můžeme ještě všichni ovlivnit právě kroužkováním ženských kandidátek,“ dodává Smiggels Kavková.

Kompletní analýza ke stažení

Tisková zpráva ke stažení

Kontakty:

Mgr. Veronika Šprincová – sprincova(@)padesatprocent.cz, 606 580 787

Jana Smiggels Kavková, M.A. – kavkova(@)padesatprocent.cz, 608 553 825

 

logo_urad_vlady.png

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro rovnost žen a mužů.

 

us_emb_logo_70mm_col.jpgProjekt "Vzdělávání, spolupráce a participace – podpora žen v politice" podpořilo Velvyslanectví USA v ČR


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen