„Když se podíváme na první pětici, resp. desítku, kandidujících, vidíme, že vyrovnaného zastoupení dosáhly především subjekty s nižší voličskou podporou. Řada z nich je v průzkumech nejen pod 5%, ale dokonce pod 1% hranicí. Nelze tedy očekávat, že by do konečného zastoupení žen v Poslanecké sněmovně vůbec zasáhly. Islandu, kde ženy po nedávných parlamentních volbách obsadí bezmála 48 % míst, se přiblížíme jen stěží,“ komentuje analýzu ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová.
Na zastoupení žen v nově zvolené Sněmovně bude mít vliv především to, jaké strany získají nejvíce mandátů. Ze sněmovních stran vyslala do voleb nejvíce žen koalice Pirátů a Starostů (97 žen – 28,3 %), naopak nejméně žen nominovala koalice SPOLU (78 žen – 22,7 %). U ČSSD se negativně projevilo zrušení vnitrostranických kvót a celkové zastoupení žen na kandidátních listinách se v porovnání s předcházejícími sněmovními volbami snížilo o téměř 20 procentních bodů. Co se týká předních míst, nejméně žen obsadila do čela kandidátek koalice SPOLU (pouze jednu – 7,1 %), zatímco nejvíce žen (pět – 35,7 %) stojí v čele kandidátních listin hnutí ANO.
Ze stran, které ve volebním modelu CVVM dosáhly alespoň 1% podpory, co do zastoupení žen na kandidátních listinách výrazně vyčnívá Strana zelených, která má jako jediná vyrovnané zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách. Současně je také jedinou stranou, která při sestavování kandidátních listin používá genderové kvóty.
Celkově pak vyrovnané zastoupení žen a mužů najdeme na kandidátkách 5 politických subjektů: Aliance pro budoucnost, Prameny, Švýcarská demokracie a Zelení. Naopak nejméně žen do voleb vyslal Pravý blok, pouze 3,7 %. Pozitivní zprávou je, že v letošních volbách nekandidují za žádný z politických subjektů pouze muži.
Nejvíce lídryň do voleb vyslalo uskupení Nevolte Urza.cz, a to celkem 11. Více žen než mužů v čele kandidátek obsadily i Strana zelených a Volný blok. Polovičního podílu dosáhla i TOP 09, která však jde do voleb v koalici s dalšími dvěma stranami a první místa kandidátek obsazovala jen ve dvou krajích. Naopak celkem 7 subjektů nominovalo do čela kandidátek pouze muže – Levice, Moravané, Moravské zemské hnutí, KDU-ČSL, ODS, Pravý blok a STAN.
Ukazuje se, že zejména velké strany nereagují na poptávku po vyrovnanějším zastoupení žen a mužů v politice na straně veřejnosti. Důkazem toho je i spontánní vznik občanské iniciativy Zakroužkuj ženu, která voličky a voliče vyzývá k udělování preferenčních hlasů ženám.
Kontakt: Mgr. Veronika Šprincová – sprincova(@)padesatprocent.cz, 606 580 787
Vývoj zastoupení žen mezi kandidujícími a zvolenými do PS PČR
Zdroj dat: ČSÚ
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací.