www.padesatprocent.cz › TZ: Do Evropského parlamentu kandiduje historicky nejvíce žen, ale dámská jízda to nejspíš nebude

TZ: Do Evropského parlamentu kandiduje historicky nejvíce žen, ale dámská jízda to nejspíš nebude

Zastoupení žen na kandidátních listinách do Evropského parlamentu je vůbec nejvyšší za celou dobu našeho členství v Evropské unii. Přesto se zastoupení žen v české delegaci v Evropském parlamentu po volbách pravděpodobně příliš nezmění, jak vyplývá z analýzy Fóra 50 %.

„Strany a hnutí do voleb do Evropského parlamentu letos vyslaly historicky nejvíce žen, a to i na předních místech kandidátních listin. I přesto se nejspíš zastoupení žen po volbách výrazně nezmění. Ačkoli hned tři subjekty s šancí na zvolení včetně zřejmě vítězného hnutí ANO mají v čele kandidátky ženu, druhý favorit voleb, koalice Spolu, nominovala ženu na druhé a pak až deváté místo kandidátky“, vysvětluje Veronika Šprincová, analytička a ředitelka Fóra 50 %. „Konečným počtem zvolených žen však mohou ještě zamíchat skutečné zisky křesel pro jednotlivé strany a také preferenční hlasy, které mají voliči a voličky k dispozici dva“, doplňuje.

Celkové zastoupení žen na kandidátkách činí 36,4 %. Největší podíl žen nominovala již tradičně Demokratická strana zelených – za práva zvířat (89,3 %). Ze stran zastoupených v současné době v Poslanecké sněmovně PČR nominovala nejvíce žen Česká pirátská strana – 46,4 %. Další v pořadí je SPD, která kandiduje společně s Trikolorou, ty do voleb vyslaly celkem 32,1 % žen. Zbývající subjekty – Starostové a osobnosti pro Evropu (STAN + SLK), hnutí ANO a koalice Spolu (ODS + KDU-ČSL + TOP 09) – do voleb vyslaly shodně 28,6 % žen.

Rozhodující je ale zastoupení žen na volitelných místech, tedy zhruba v první pětici. Do ní nominovali nejvíce žen Starostové a osobnosti pro Evropu – 60 %, Piráti a ANO nominovali na prvních pět míst celkem 40 % žen. Koalice Spolu i SPD + Trikolora vyslaly do první pětice shodně pětinu žen. Lídryni si do čela kandidátky z parlamentních stran postavilo hnutí ANO (Klára Dostálová), Starostové a osobnosti pro Evropu (Danuše Nerudová) a SEN21 + Volt (Lenka Helena Koenigsmark).

Kontakt: Veronika Šprincová, sprincova(@)padesatprocent.cz, 774 411 151

Tisková zpráva ke stažení

Analýza ke stažení

Které Češky by mohly zasednout v Evropském parlamentu?

Jméno a příjmení kandidátky

Strana/hnutí/koalice

Pozice na kandidátce

Klára Dostálová

ANO

1.

Jana Nagyová

ANO

5.

Jaroslava Pokorná Jermanová

ANO

6.

Veronika Vrecionová

Spolu (za ODS)

2.

Danuše Nerudová

Starostové a osobnosti pro Evropu (BEZPP za STAN)

1.

Petra Korlaar

Starostové a osobnosti pro Evropu (za STAN)

3.

Markéta Gregorová

Piráti

2.

Zuzana Klusová

Piráti

3.

Zuzana Majerová

SPD a Trikolora (za Trikoloru)

3.

Kateřina Konečná

Stačilo! (za KSČM)

1.

 

Projekt „WomenPower: Posilování hlasu žen ve veřejném životě“ byl podpořen Transatlantic Foundation a je spolufinancován Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska jsou však pouze názory a stanoviska Fóra 50 %, o.p.s. a nemusejí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu. Evropská unie ani orgán poskytující podporu za ně nemohou nést odpovědnost.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!