www.padesatprocent.cz › TZ: Česko překonalo historické milníky: Nejvyšší volební účast i podíl žen v Evropském parlamentu

TZ: Česko překonalo historické milníky: Nejvyšší volební účast i podíl žen v Evropském parlamentu

Účast v letošních volbách do Evropského parlamentu se oproti roku 2019 zvýšila o necelých osm procentních bodů na 36,5 procent. Českou republiku bude nově zastupovat osm europoslankyň.

Oproti předchozímu volebnímu období se jedná o mírné zlepšení, bylo zvoleno o jednu ženu více. V jednadvacetičlenné české delegaci tak podíl žen činí 38 procent, uvádí nevládní organizace Fórum 50 %, která prosazuje vyrovnané zastoupení žen a mužů ve veřejném životě.

Nejvíce europoslankyň bylo zvoleno za hnutí ANO (Klára Dostálová, Jana Nagyová, Jaroslava Pokorná Jermanová), pět subjektů má po jedné europoslankyni: Piráti (Markéta Gregorová), Přísaha + Motoristé (Nikola Bartůšek – Přísaha), koalice Spolu (Veronika Vrecionová – ODS), STAČILO! (Kateřina Konečná – KSČM) a Starostové a osobnosti pro Evropu (Danuše Nerudová – STAN). Koalici SPD + Trikolora bude v Evropském parlamentu zastupovat jediný europoslanec.

Preferenční hlasy i tentokrát pomohly ženám. Díky nim získala mandát Pirátka Markéta Gregorová, která se do Evropského parlamentu dostala z původně nevolitelného 2. místa na kandidátní listině. Pokud by záleželo pouze na pořadí na kandidátní listině, bylo by stejně jako v minulých volbách zvoleno pouze 7 žen (33,3 %).

„Zvýšení podílu v české delegaci v Evropském parlamentu je jistě dobrou zprávou. Přesto bude pravděpodobně i letošní výsledek pod celkovým zastoupením žen v Evropském parlamentu, kde v minulém období měla většina zemí vyrovnané zastoupení žen a mužů,“ říká k výsledku voleb Veronika Šprincová, ředitelka Fóra 50 %.

Kontakt: Veronika Šprincová, sprincova(@)padesatprocent.cz, 774 411 151

Které Češky zasednou v Evropském parlamentu?

Jméno a příjmení

Strana/hnutí/koalice

Pozice na kandidátce

Klára Dostálová

ANO

1.

Jana Nagyová

ANO

5.

Jaroslava Pokorná Jermanová

ANO

6.

Markéta Gregorová

Piráti

2.

Veronika Vrecionová

Spolu (za ODS)

2.

Danuše Nerudová

Starostové a osobnosti pro Evropu (za STAN)

1.

Kateřina Konečná

Stačilo! (za KSČM)

1.

Nikola Bartůšek

Přísaha + Motoristé (za Přísahu)

2.

 

Podíl nominovaných a zvolených žen za jednotlivé politické strany, hnutí a koalice

Zdroj dat: ČSÚ

Tisková zpráva ke stažení

Analýza ke stažení

 

Projekt „Ženy volí budoucnost: Mladé hlasy, silná Evropa“ je spolufinancován Evropskou unií.

 

Projekt „WomenPower: Posilování hlasu žen ve veřejném životě“, který byl podpořen Transatlantic Foundation a je spolufinancován Evropskou unií.

 

 


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!