Počet žen ve vedení obcí roste. Ve velkých městech je pro ně však politika stále spíše koníčkem Celkový podíl uvolněných, tedy placených, zastupitelek odpovídá podílu žen v zastupitelstvech. S velikostí města však výrazně klesá podíl placených političek. Jedná se o vůbec první analýzu tohoto druhu. Podíl žen mezi placenými zastupiteli a zastupitelkami klesá spolu s výší finančního ohodnocení. Nejvíce uvolněných zastupitelek tak najdeme v obcích I. typu čili v obcích s „běžnými“ obecními úřady. V analyzovaných krajích bylo celkové zastoupení žen na uvolněných pozicích v tomto typu obcí – 32 % dokonce vyšší než jejich podíl v zastupitelstvech, který činil necelých 30 %. Naopak v obcích II. typu s pověřeným obecním úřadem a ve statutárních městech byl podíl žen v uvolněných pozicích 16,7 %, ačkoli celkové zastoupení žen v zastupitelstvech činilo 29 % v obcích II. typu a 21,7 % ve statutárních městech. „Vzrůstající zapojení žen do rozhodování na komunální úrovni je určitě dobrou zprávou. Bohužel ani zde ještě nebyla dosažena tzv. minimální 30% kritická hranice, kterou je nutné překročit, aby se životní zkušenosti žen do rozhodování skutečně promítly. Zároveň platí, že nejvíce žen najdeme tam, kde je nejméně moci a peněz, tedy na úrovni nejmenších obcí, kde je pozice starostek většinou neuvolněná nebo finančně ohodnocená méně než ve větších městech,“ komentuje výsledek analýzy ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová.
Kompletní tiskovou zprávu naleznete v příloze.
Všechny analýzy k zastoupení žen a mužů v uvolněných pozicích v Karlovarském, Moravskoslezském Pardubickém a Středočeském kraji naleznete v odkazech níže.
Příloha: tz_pocet_zen_ve_vedeni_obci_roste_ve_velkych_mestech_je_pro_ne_vsak_politika_stale_spise_konickem_1.pdf [382.2 kB, pdf]