www.padesatprocent.cz › TZ: Počet žen ve vedení obcí roste. Ve velkých městech je pro ně politika stále koníčkem.

TZ: Počet žen ve vedení obcí roste. Ve velkých městech je pro ně politika stále koníčkem.

Počet žen ve vedení obcí roste. Ve velkých městech je pro ně však politika stále spíše koníčkem

Počet žen ve vedení obcí roste. Ve velkých městech je pro ně však politika stále spíše koníčkem Celkový podíl uvolněných, tedy placených, zastupitelek odpovídá podílu žen v zastupitelstvech. S velikostí města však výrazně klesá podíl placených političek. Jedná se o vůbec první analýzu tohoto druhu. Podíl žen mezi placenými zastupiteli a zastupitelkami klesá spolu s výší finančního ohodnocení. Nejvíce uvolněných zastupitelek tak najdeme v obcích I. typu čili v obcích s „běžnými“ obecními úřady. V analyzovaných krajích bylo celkové zastoupení žen na uvolněných pozicích v tomto typu obcí – 32 % dokonce vyšší než jejich podíl v zastupitelstvech, který činil necelých 30 %. Naopak v obcích II. typu s pověřeným obecním úřadem a ve statutárních městech byl podíl žen v uvolněných pozicích 16,7 %, ačkoli celkové zastoupení žen v zastupitelstvech činilo 29 % v obcích II. typu a 21,7 % ve statutárních městech. „Vzrůstající zapojení žen do rozhodování na komunální úrovni je určitě dobrou zprávou. Bohužel ani zde ještě nebyla dosažena tzv. minimální 30% kritická hranice, kterou je nutné překročit, aby se životní zkušenosti žen do rozhodování skutečně promítly. Zároveň platí, že nejvíce žen najdeme tam, kde je nejméně moci a peněz, tedy na úrovni nejmenších obcí, kde je pozice starostek většinou neuvolněná nebo finančně ohodnocená méně než ve větších městech,“ komentuje výsledek analýzy ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová.

Kompletní tiskovou zprávu naleznete v příloze.

Všechny analýzy k zastoupení žen a mužů v uvolněných pozicích v Karlovarském, Moravskoslezském Pardubickém a Středočeském kraji naleznete v odkazech níže.

Analýza Karlovarský kraj

Analýza Moravskoslezský kraj

Analýza Pardubický kraj

Analýza Středočeský krajPříloha: tz_pocet_zen_ve_vedeni_obci_roste_ve_velkych_mestech_je_pro_ne_vsak_politika_stale_spise_konickem_1.pdf [382.2 kB, pdf]

Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!