www.padesatprocent.cz › Studijní pobyt ve Švýcarsku z pohledu starostky

Studijní pobyt ve Švýcarsku z pohledu starostky





Přečtěte si článek z pera Nadi Černíkové, účastnice studijního pobytu ve Švýcarsku a starostky obce Staňkovice, první obce v ČR, která přistoupila k Evropské chartě za rovnost žen a mužů.

Obec Staňkovice a rovnost žen a mužů

Staňkovice, malá obec Ústeckého kraje získala v soutěži Úřad roku "Půl na půl" za rok 2009 zvláštní uznání, kdy jako první v republice podepsala Evropskou chartu rovných příležitostí pro muže a ženy v obcích a městech, v dalším roce obec získala 2. místo a letos ve své kategorii 1. místo.

V roce 2010 se Staňkovice zúčastnily výzkumu, organizovaného spol. FÓRUM 50%, který se zaměřoval na tzv. genderovou analýzu rozpočtu, tedy rozdělení výdajů v obci mezi ženy a muže. Jako jediná obec ze zkoumaného vzorku měly Staňkovice vyrovnaný rozpočet. Jsou příkladem toho, že i když má obec méně prostředků než je potřeba, může zajišťovat rovnováhu v obci pomocí zájmového sdružení nebo spolku.



Snažíme se uplatňovat politiku 3x i:

INFORMOVAT - IMPLEMENTOVAT - INTEGROVAT.

Tento přístup se mimochodem velmi zalíbil lektorům v Norsku /2009/ a letos ve Švýcarsku. I v angličtině má stejný jednoduchý název.

Setkávám se s tím, že se často Charta, která usiluje o rovnost mezi ženami a muži, mylně vykládá lidmi, a to i v řadách zastupitelek a zastupitelů měst a obcí, jako militantní postoj feministek, které chtějí převzít vládu do svých rukou. Tento „Ctiradův komplex“ svědčí o neinformované společnosti. Je nutné zdůraznit, že jakékoliv porušení rovnováhy je nezdravé. Ale cílem Charty je naopak rovnováhu najít.

O segregaci na základě pohlaví není pochyb, muži mají v rukou ekonomickou i politickou moc. Platová nerovnováha je také dokázaná mnoha analýzami, ženy jsou vzdělanější, ale většinou podhodnocené až o 25%. Rovnost pohlaví existuje de jure ale de facto nefunguje. Rovnováhou však může být nastavena spravedlnost, společnost bude mít k dispozici hned dva pohledy, odrazí se to i na příznivém vlivu na demografii. Pestrost pracovního kolektivu umožní firmám prosperovat . O tom svědčí také ekonomické analýzy úspěšných firem, které jsou genderově vyvážené.

Během dvou let přistoupily čtyři obce v České republice k podpisu Charty. Na tom má velkou zásluhu společnost FÓRUM 50% a Gender Studies. I když SMOČR vydal skvělou příručku, je to asi všechno, co pro věc udělal. Chybí mi tah na bránu tohoto významného partnera CEMRu, který má být v v České republice hlavním propagátorem Charty. I když obce dostaly výzvu, aby se k Chartě přihlásily, podpis byť 4 obcí je žalostně málo. Například ve srovnání se Švýcarskem, které se počtem obyvatel příliš neliší a signatářských obcí má 79. Nemůže přece být problém zařadit odbornou přednášku na setkání Dnů malých obcí či na setkání primátorů měst. Čistá města propagaci mají a počtem měst, které tuto strategii uplatňují, je to vidět. Rovnováha by přinesla úžitek a prosperitu.

Studijní cesta do Švýcarska v květnu 2011

Cílem studijní cesty, kterou připravilo FORUM 50% se švýcarským partnerem CEMRu – ASCCRE /Švýcarský svaz měst a obcí/ bylo seznámení se s praxí v uplatňování Evropské charty rovnosti žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích. Ve Švýcarsku již podepsalo Chartu 79 měst a obcí. Výběr účastníků semináře probíhal pomocí dotazníku, který sestavilo FÓRUM 50%. Hodnotilo se např. zda obec komunitně plánuje, zda se účastnila soutěží Úřad roku Půl na půl či Obec přátelská rodině atd. Jen pro zajímavost, nejvyšší počet bodů získal muž, tajemník Prahy 18, vítěz minulého ročníku soutěže Úřad roku půl na půl a o 1 bod méně získala obec Staňkovice zastoupená starostkou. Celkem bylo vybráno 6 účastníků semináře.

Všichni účastníci a účastnice cesty předvedli každému lektorovi svoje prezentace. Ústeckým projektem Brána do Čech a prezentací obce Staňkovice jsme vždy zaujali. Pro každého z nás byla přínosná i prezentace kolegy a ostatních účastnic semináře. Ve Švýcarsku nejsou zavedeny kvóty na počet žen v politickém zastoupení. Je však přirozené, že se ženy podílejí na ekonomické i politické moci. Nemohli pochopit, proč naše vláda nemá ani jednu ministryni, a jak je možné, že země v srdci Evropy se dostává daleko až za rozvojové země v zastoupení žen v politice. To byla otázka, kterou nám kladli všichni lektoři a na kterou jsme nemohli odpovědět.

Navštívili jsme úřad vlády francouzského kantonu, kde nás přivítal pan tajemník úřadu vlády a vysvětlil systém vedení města Laussane a francouzského kantonu Vaud. V dalších dnech následovaly odborné přednášky politiků a úředníků signatářských měst Lausanne a Bussigny. Například místostarosta města Lausanne hovořil o implementaci Charty v oblastí vzdělávání, uplatňování v rámci úřadu zase představila delegátka pro genderovou rovnost.

Co nás zaujalo

Systém tajného hlasování města Lausanne, úspěšný již několik staletí, který se provede tehdy, pokud s ním souhlasí 4 ze 7 zastupitelů nebo radních. Samozřejmě to není elektronický systém, ale není možné určit, jak kdo hlasoval. Zasedání vlády se koná až do 22 hod a do této doby nesmí nikdo úřad opustit. Možná i u nás by se toto levné opatření dalo snadno zavést.

Systém „hlídací maminky“ řeší zaměstnanost matek s malými dětmi. Maximálně 4 děti ve věku 4 měsíců až 12 let jsou po dobu nejvýše 6 hodin v péči hlídací maminky a žijí jako členové jedné velké rodiny. Zajímavé je, že mezi hlídací maminkou a rodiči není finanční vztah. Statut hlídací maminky je schválen městem, maminka je jeho zaměstnankyní a město vybírá poplatek na péči a stravu od rodičů. Město se zavázalo, že umístí do péče alespoň 1 dítě rodičů, kteří o to požádají. Rodiče dítěte musí se žádostí přiznat příjem financí, protože poplatek se odvíjí právě od jejich mzdy. Péče o dítě je zajištěna na 1-5 dnů v týdnu, na 2-6 hodin denně. Taková flexibilní doba péče je pro všechny strany výhodná, i když pomáhají s péčí o dítě prarodiče, kteří popřípadě také ještě pracují.

Přednáška představitelek centra ARC, které se zabývá řešením konfliktů. Sociolog, právnička a už logo se symboly tří klubíček napoví, čím se tento nezávislý útvar zabývá.

A - zamotané klubko, problém, který se má vyřešit

R - klubko s nerovným obrysem, v centru vyřešené, má vzhled jako matematický průnik A a C

C - klubko s pevným jako kružítkem danným okrajem, čisté jasné ideální řešení, ke kterému ve skutečnosti nikdy nedojdeme

Nezávislé centrum, které zaměstnává na 75% tři 3 osoby, pracuje pro obyvatele města a snaží se analyzovat a najít návrh řešení konfliktu v zaměstnání jako je mobbing, sexuální obtěžování, nespravedlivé ocenění zaměstnanců, diskriminaci a jiné problémy. Režie je plně hrazena z rozpočtu města. Jednoduchá mapka s vyznačeným místem centra ARC a dětskými centry, složená do velkosti vizitky, je k dispozici na všech úřadech. Představitelky centra ARC představily fungování na jednoduchých příkladech a systému jejich řešení.

Výhledové strategie na desítky let dopředu v obci Bussigny, kterou nám představila starostka obce, nám byla prezentována strategie veřejné zeleně s odpočinkovými a volnočasovými centry. Dále rozvoj bydlení v urbanistické studii a průmyslová zóna. Obec zaměstnává socioložku, která má v pracovní náplni uplatňování rovných příležitostí.

Den rodičů, který se koná vždy na začátku listopadu. Děti ve škole dostávají volno na návštěvu rodičů v zaměstnání. Seznámit se s prací otce chodí dcera, s prací matky syn.

Autorka:

Naděžda Černíková, starostka obce Staňkovice



Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!