„ Zpráva je koncipována jako konstruktivní podnět vládě ČR a je určena především lidem a institucím, kteří se dlouhodobě věnují problematice rovných příležitostí, a těm, kdo mohou přispět ke zlepšení současného znepokojivého stavu (zákonodárci, členové vlády a rezortních aparátu, novináři atd.). Na obecné úrovni došel autorský tým k následujícím závěrům :
- Pro českou vládu je dosud rovnost mužů a žen okrajovou záležitostí a skutečné plnění většiny vládních opatření je spíše formální a minimální.
- Vláda ani jednotlivá ministerstva nemají ucelenou koncepci prosazování rovných příležitostí, na jejímž základě by byly formulovány priority, postupy a dílčí úkoly a následně bylo prováděno hodnocení jejich plnění.
- Vláda, ani jednotlivá ministerstva dosud neformulovaly konkrétní cíle, jejichž plnění by bylo možno hodnotit konkrétními, měřitelnými indikátory a nevytvořily si funkční kontrolní mechanismy.
- Stávající institucionální zabezpečení výkonu politiky rovného zacházení s muži a se ženami je zcela nedostačující, přičemž existující orgány jsou vybaveny minimálními kompetencemi a finančními i lidskými zdroji.
- Vládní Souhrnné zprávy podávají nepřesný obraz o plnění uložených úkolu a proces jejich ypracovávání je problematický.
- Vládní, ani rezortní priority nejsou vytvářeny na základě detailních analýz genderového zatížení v jednotlivých oblastech společenského života, což znemožňuje systematické odstraňování genderových nerovností a vede k opomíjení řady klíčových aspektů a k arbitrárnímu formulování stávajících opatření.
- Vláda, ani jednotlivé rezorty vesměs neusilují o přijímání nutných strukturálních změn, rezignují na řešení většiny klíčových problémů a realizují minimum výzkumu zaměřených na mechanismy reprodukce genderových nerovností.
- Přístup vlády ke spolupráci s „ ženskými“ neziskovými organizacemi není na úrovni odpovídající evropským standardům.
- Úroveň dotací na podporu rovnosti je zcela nedostatečná.“
Stínová zpráva dále analyzuje situaci a navrhuje konkrétní doporučení ke zlepšení situace v následujících oblastech:
- Institucionální a personální zabezpečení politiky rovného zacházení se ženami a s muži
- Legislativa
- Ženy v mocenských a rozhodovacích pozicích
- Zajištění rovného zacházení se ženami a muži v přístupu k ekonomické aktivitě
- Domácí násilí na ženách
- Sex jako průmysl
- Rovnost žen a mužů v oblasti školství, včetně problematiky vědy a výzkumu
- Stát a nevládní neziskové organizace zaměřené na prosazování rovnosti žen a mužů
- Vězeňství z genderové perspektivy
Celá zpráva je ke stažení na: zde.