www.padesatprocent.cz › Stínová vláda ČSSD: žádné překvapení

Stínová vláda ČSSD: žádné překvapení

Ve středu představila ČSSD svou stínovou vládu. Jsou v ní tři ženy – ministryně školství Vlasta Bohdalová, ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová a odborná mluvčí pro vědu a výzkum, Alena Gajdůšková.

Petr Nečas naservíroval Bohuslavu Sobotkovi míč na smeč v podobě absence žen ve své vládě. Sobotka tuto možnost – ke škodě ČSSD i nás všech – nevyužil. Tři ženy ve stínové vládě je na stranu, která dlouhodobě programově prosazuje vyšší zastoupení žen v rozhodovacích procesech, žalostně málo. Tři ženy jsou málo i na ostrou kritiku, která od Sobotky zazněla po ohlášení obsazení Nečasovy vlády.

Není to však překvapivé. Sociální demokracie má dlouhodobě problém nejen s obsazením postu místopředsedkyně, ale také s fungování své organizace Sociálnědemokratických žen, nízkým počtem žen na kandidátních listinách a stabilně klesajícím počtem poslankyň. V neposlední řadě se není schopná domluvit na nominaci výrazných a uznávaných osobností (což je mimochodem problém většiny stran), přičemž stínová vláda s Davidem Rathem, Milanem Urbanem a dalšími členy je toho důkazem.

Bohuslav Sobotka oznámil, že v případě, že strana získá důvěru voličů v dalších volbách, žen ve stínové vládě přibude. Můžeme však věřit tomu, že ČSSD ženy najde až po vítězných volbách? Proč Sobotka ženy neukáže teď, abychom věděli, že je ČSSD skutečně má a aby to nakonec nedopadlo jako s vládou Petra Nečase?


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!