www.padesatprocent.cz › Setkání zastupitelek v Poděbradech

Setkání zastupitelek v Poděbradech

/imgs/setkani_podebrady_zari08-s.jpgV pátek 12. září se v lázeňských Poděbradech sešly komunální zastupitelky a starostky: už pošesté. Akce, která byla součástí projektu "Komunitní rozpočtování", se zaměřila na tvorbu rozpočtů měst a obcí.
Setkání se konalo pod záštitou místostarostky Poděbrad paní Jiřiny Soukupové přímo v prostorách radnice.Jednalo se již o šesté setkání komunálních političek, předchozí proběhla v Praze, Poděbradech, Hradci Králové, Olomouci a Pardubicích. Více než po roce se tato akce znovu vrátila do příjemného prostředí města krále Jiříka.
/imgs/setkani_podebrady_zari08.jpgSetkání bylo součástí projektu "Komunitní rozpočtování", který podpořila Nadace Open Society Fund Praha. Jak již název napovídá, projekt se zaměřuje na tvorbu rozpočtů a hlavně na spravedlivé rozdělování veřejných prostředků na úrovni měst a obcí. Na toto téma se zaměřil také program páteční akce. Po krátkém představení Fóra 50 % a jeho chystaných podzimních aktivit se slova ujala Olga Sedláčková, odborná projektová pracovnice. Seznámila zúčastněné s prvními výstupy analýzy, zaměřená na to, jestli jsou peníze z obecních rozpočtů spravedlivě rozdělovány mezi ženy, muže a různé skupiny obyvatel obecně. Právě takovéto rozdělování veřejných prostředků, které zohledňuje složení obyvatel dané obce a jejich potřeby, tvoří základ komunitního rozpočtování. A jaká byla hlavní zjištění? Ukázalo se, že především ve větších městech jsou výdaje často nevyvážené a poměrně velká část prostředků je věnována výhradně mužským aktivitám, jakými jsou především typicky "mužské sporty" jako fotbal a lední hokej. Zejména výstavba a provoz hokejových hal a fotbalových stadionů jsou finančně velmi náročné a v městských rozpočtech pak nezbývá dostatek peněz na další aktivity. Příspěvek vyvolal bouřlivou diskusi, neboť některé účastnice nesouhlasily s takovýmto dělením obyvatel na muže a ženy a byly toho názoru, že peníze z obecních rozpočtů jsou rozdělovány spravedlivě. Prezentace je ke stažení zde.
Program pokračoval příspěvkem Davida Ondráčky, ředitele české pobočky Transparency International. I tentokrát hlavním tématem zůstaly rozpočty měst a obcí, zajímalo nás ale to, nakolik je jejich tvorba transparentní a umožňuje zapojení veřejnosti. Mají občané a občanky reálnou možnost ovlivňovat proces jejich tvorby? Ukázalo se, že všechna města, která byla předmětem výzkumu, sice plní zákonem stanovené povinnosti a zveřejňují své rozpočty na úřední desce či na webových stránkách, ale způsob informování je většinou nepřehledný a pro laiky i těžko uchopitelný. Obyvatelstvo tak sice teoreticky má možnost zapojit se do přípravy obecních rozpočtů, ovšem v praxi je to skoro nemožné a vyžaduje to poměrně vysoké znalosti dané problematiky.V následné diskusi pak zazněla námitka, že je těžké lidi motivovat k tomu, aby se v takovéto vysoké míře zajímali o dění v obci a aktivně se do něj zapojovali. Přehledný způsob informování ze strany obcí by to však jednoznačně usnadnil. Prezentace je ke stažení zde.
Vzhledem k velmi živé diskusi nezbyl čas na poslední dva body programu, a to sice Evropskou chartu za rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích (ke stažení zde) a analýzu zastoupení žen na kandidátních listinách pro nadcházející krajské volby (ke stažení zde). Budeme se těšit na shledanou na příštím setkání!

Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!