www.padesatprocent.cz › Setkání političek na pražském Smíchově

Setkání političek na pražském Smíchově

/imgs/setkani_smichov2.JPGVe čtvrtek 25. června se opět konalo setkání komunálních zastupitelek. Političky z různých koutů republiky se tentokrát sešly v Praze na Smíchově. Celou akci zaštítila senátorka paní Soňa Paukrtová.


Setkání, v pořadí již deváté, bylo závěrečnou akcí projektu "Zaostřeno na ženy v krajské politice", který podpořila německá nadace Filia die Frauenstiftung. Sešly se na něm jednak pražské zastupitelky, ale i starostky z jižní Moravy a z Ústecka. Prostory poskytla městská část Prahy 5 - Smíchova, ve svém sídle na Štefánikově ulici.
Úvodní slovo patřilo senátorce paní Soně Paukrtové, která účastnicím představila svou práci v Senátu, kde se mimo jiné zaměřuje na očištění legislativy o/imgs/setkani_smichov3.JPGd tzv. přílepků. Zmínila také svoje zkušenosti z komunální politiky, neboť je už řadu let také zastupitelkou v domovském Jablonci nad Nisou. Po živé diskusi si slovo vzala Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 %, a seznámila přítomné se základními údaji o zastoupení žen na všech úrovních české politiky. Příspěvek (ke stažení zde) rozproudil diskusi o možnostech, jak zvýšit zastoupení žen v politice. Pochopitelně zazněly názory pro i proti přijetí kvót, které jsou vnímány značně rozporuplně. Zajímavé byly konkrétní příklady toho, jaké praktické důsledky má nízké zapojení žen do rozhodování. Například v Ústí nad Labem nově vydláždili náměstí v centru, které se poté kvůli použití historické dlažby stalo prakticky neschůdné pro ženy v lodičkách, ale i pro kočárky či invalidní vozíky. Naopak v Jablonci v podobné situaci zastupitelky myslely na vybudování hladkých pásů usnadňující dámách v podpatcích chůzi.
/imgs/setkani_smichov4.JPGPo krátké přestávce program pokračoval, hlavním tématem bylo tentokrát rozpočtové určení daní. Velmi zajímavou prezentaci představil starosta Suché Lozi Petr Gazdík, který je rovněž členem komise ministerstva financí zabývající se touto problematikou. Pan Gazdík poukázal na výraznou nesystémovost způsobu, jakým jsou daně rozdělovány mezi obce.  Malé obce jsou jednoznačně diskriminovány ve srovnání s velkými městy a celý systém je navíc velmi netransparentní. Tyto závěry potvrdila rovněž expertní studie, kterou si ministerstvo financí nechalo zpracovat odborníky z Vysoké školy ekonomické. Bohužel  navzdory zjištěným faktům zatím chybí politická vůle ke změně současného nespravedlivého systému. Prezentaci si můžete stáhnou zde.
Řeč přišla také na Evropskou chartu za rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích. Jednou z účastnic totiž byla starostka obce Staňkovice, nejmenší obce Ústeckého kraje, která se stala vůbec první obcí České republiky, která Chartu přijala. Gratulujeme!

/imgs/setkani_smichov2.JPG/imgs/setkani_smichov1.JPGSdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen