www.padesatprocent.cz › Senátní volby: Na ženy se zapomnělo?

Senátní volby: Na ženy se zapomnělo?

/imgs/volby-zena.jpgZ analýzy nominací pro nadcházející senátní volby vyplývá smutné zjištění: mezi kandidujícími je jen velmi málo žen. Dokonce méně než v minulých volbách. Proč politické strany nedaly prostor ženám? Výmluvy o nedostatku "kvalitních kandidátek" už nechceme poslouchat...

Za několik týdnů nás čekají dvoje volby: kromě krajů budeme vybírat své zástupce i do Senátu. Jak už jsme upozorňovali, vyhlídky žen v krajských volbách nejsou nijak růžové: vzhledem k podobě kandidátních listin nelze očekávat žádné výrazné zvýšení současného nedostatečného zastoupení krajských političek. Nyní nás ale zajímalo, jak si ženy vedou v nominacích do horní komory parlamentu.

Výsledek našeho malého průzkumu je bohužel neradostný: o přízeň voličů a voliček se bude letos ucházet celkem 200 kandidátů, z toho však pouze 34 žen. To je dokonce o pět méně než v posledních senátních volbách. Podíl nominovaných političek tvoří pouhých 17 %, zatímco v roce 2006 to bylo něco málo přes 19 %. Mezi 27 volebními obvody, kde se volby uskuteční, je jich celkem šest "čistě mužských". V těchto obvodech nekandidují vůbec žádné ženy a voličům tak nezbývá, než vybírat mezi mužskými kandidáty. Konkrétně se jedná o obvody Cheb, Plzeň - město, Česká lípa, Trutnov, Kolín a Karviná. Tento počet odpovídá situaci z roku 2006: i tehdy jsme zaznamenali šest obvodů bez ženských kandidátek.

Kolik prostoru poskytly ženám jednotlivé politické strany? Naprosto šokující se ukázal být přístup vládnoucích občanských demokratů: ODS do Senátu nenominovala ani jednu ženu. Byť strana postavila své kandidáty ve všech 27 obvodech, jedná se o čistě "pánskou jízdu" . Lze jen těžko uvěřit, že strana, kde ženy tvoří více než 30 % členské základny, nenalezla žádnou vhodnou kandidátku pro senátorský post... Rovněž KDU-ČSL se předvedla ve velmi špatném světle: do voleb poslala jen jednu političku, lékařku Drahomíru Peřinovou v Rychnově nad Kněžnou. Možná je zde na místě připomenout, že v řadách lidovců jsou ženy dokonce v mírné většině, tvoří asi 52 % členské základny. Že by ani křesťanští demokraté nemohli nalézt žádnou vhodnou kandidátku? Tvrzení o nedostatku "kvalitních kandidátek" působí ve světle současného dění na naší politické scéně přinejmenším úsměvně.

Nejvíce prostoru poskytli ženám naopak SNK - Evropští demokraté: z deseti nominovaných jsou čtyři ženy, což odpovídá úctyhodným 40 %. Gratulujeme! Druhý nejlepší výsledek zaznamenala Strana pro otevřenou společnost, kde ženám připadlo 27 % nominací. Rovněž je třeba připomenout, že SOS jako jedna z mála postavila ženy rovněž do čela krajských kandidátek, a to hned ve třech krajích. KSČM nominovala 22 % žen, v těsném závěsu skončili Zelení s 21 % ženských kandidátek. ČSSD do Senátu posílá celkem pět kandidátek, což odpovídá 18,5 %. Přehled všech hodnocených stran naleznete v následující tabulce.

Nominace do senátních voleb 2008

Strana

Počet nominovaných žen

Podíl nominovaných žen

ODS

0 (z 27)

0 %

KDU-ČSL

1 (z 17)

6 %

SNK-ED

4 (z 10)

40 %

SOS*

3 (z 11)

27 %

SZ

4 (z 19)

21 %

ČSSD

5 (z 27)

18,5 %

KSČM

6 (z 27)

22 %

Celkem

34 (z 200)

17 %

* v celkem šesti obvodech kandiduje strana v koalici

 

Autorka: Jana Smiggels Kavková, o.s. Fórum 50 %, kavkova@padesatprocent.cz


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!