Fórum 50 % zahájilo mentoringový program mezi českými a skandinávskými političkami. Program odstartuje veřejným seminářem o kvótách v Poslanecké sněmovně v úterý 14. října 2014, na kterém norské a dánské političky představí zkušenosti ze svých zemí. Seminář se koná pod záštitou předsedkyně Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Radky Maxové.
„Využili jsme příležitosti, že do Prahy v rámci našeho mentoringového programu přijedou zkušené političky z Dánska a Norska, tedy zemí, které mají dlouhodobě vysoké zastoupení žen v politice. V souvislosti s českým návrhem na zavedení kvót často narážíme na obavy a argumenty, že díky nim se do politiky dostanou neschopné ženy, že kvóty nefungují, případně že ženy nemají o politiku zájem. Na semináři bude jedinečná příležitost tyto obavy diskutovat přímo s těmi, kdo zkušenosti se zaváděním kvót a aktivní podporou žen v politice již mají“, uvedla Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 %.
Seminář je součástí širšího programu, v rámci kterého vznikne 10 mezinárodních a 10 českých „mentoringových“ párů, které se budou pravidelně scházet a konzultovat jak osobně, tak prostřednictvím emailu či skypových konferencí. Smyslem mentoringu je předávání zkušeností a podpora od zkušenějších političek směrem k méně zkušeným. Jako „mentorky“ se zapojí např. bývalé dánské poslankyně Irene Simonsen a Jonna Groenver (Liberal Party) nebo Gina Elisabeth Lund, bývalá náměstkyně norského ministra práce. Mezi české „mentees“ patří především zastupitelky či starostky z celé ČR napříč politickými stranami.
„Od programu si slibuji, že svými zkušenostmi a schopnostmi podpořím jiné ženy a sama se od nich něco nového naučím. A že přispěji k většímu zapojení žen do politiky“, uvedla jedna z mentorek, starostka norského města Nittedal, Hilde Westhrin Thorkildsen. Program organizuje Fórum 50 %, nezisková organizace, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice. Partnery programu jsou Severská obchodní komora a Dánské velvyslanectví v Praze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.
Kontakt: Halka Jaklová, jaklova(@)padesatprocent(.)cz, 774 411 151
Pozvánka a tisková zpráva ke stažení:
Pozvánka: Kvóty ve Skandinávii: zkušenosti z praxe