www.padesatprocent.cz › Sámské ženy zostřují boj proti násilí

Sámské ženy zostřují boj proti násilí

Sámské ženy jsou výrazně častěji obětí sexuálního násilí. Po příčinách pátrá ve svém novém článku Dana Schmidt.

Skoro každá druhá žena ze sámské menšiny v Norsku už ve svém životě zažila nějakou formu psychického nebo fyzického násilí. A více než každá pátá sámská žena už byla vystavena sexuálnímu obtěžování nebo dokonce zneužití či znásilnění – velmi často ze strany nějaké blízké osoby. Násilí existuje i ve většinovém obyvatelstvu, ale v podstatně nižší míře. To odhaluje obsáhlý průzkum, jehož výsledky byly před pár měsíci uveřejněny ve Scandinavian Journal of Public Health a který vyvolal silné reakce jak u veřejnosti, tak mezi odborníky. A ze sámských kruhu zní jasný požadavek: objasnit příčiny stávající situace a rázně proti problémům zakročit.

„Násilí a zneužívání je nepřijatelné nehledě na to, kde se s ním setkáváme a koho se týká. Ale fakt, že je konstatován tak velký rozdíl mezi Sámy a etnickými Nory, je znepokojující, a musíme ho brát velmi vážně. A musíme se snažit odhalit důvody, proč je tomu tak“, reagovala na průzkum prezidentka sámského parlamentu, Aili Keskitalo.

Parlament, norský Sametinget a sámský Samediggi, byl založen v roce 1989 a sídlí v městečku Karasjok. Nemá zákonodárné kompetence, ale má právo veta v otázkách, které se přímo týkají Sámů. Je podřízen parlamentu v Oslu, ale může navrhovat iniciativy ke zlepšení životních podmínek Sámů, vzdělání, pracovních příležitostí, zdraví atd.

K jeho hlavním povinnostem patří „přispívat k rovnoprávnému a spravedlivému postavení sámského národa a zajišťovat mu rozvoj jazyka, kultury a společenského života“. V Norsku žije asi 50 000 Sámů.

Expertka varuje před unáhlenými závěry

Badatelka Astrid Eriksen z univerzity v Tromsø, která prováděla jmenovaný průzkum, plně souhlasí s prezidentkou Kestitalo, že je nutné objasnit příčiny násilí v sámské společnosti a pracovat na jejich odstranění. Ale současně varuje před příliš rychlými a nepromyšlenými reakcemi.

„Téma průzkumu je velmi citlivé. Je tu nebezpečí, že se diskuze bude točit kolem etnicity a kulturních rozdílů a vyústí ve stigmatizaci Sámů“, říká Astrid Eriksen, která je sama sámského původu. Dále zdůrazňuje, že se často mluví o souvislosti mezi násilím a psychickým a fyzickým zdravím těch, kteří ho páchají, ale že je nutné brát v potaz i faktory jako ekonomické problémy, nezaměstnanost nebo izolace od většinové společnosti, které také mohou negativně ovlivnit chování lidí.

Obavy Astrid Eriksen jsou odůvodněné: Sámové mají v norské ústavě zaručenou rovnoprávnost s norskou většinou, ale ekonomické a sociální podmínky části sámské menšiny jsou horší než u etnických Norů. A rovnost není reálná ani v jiných oblastech. Sámové, jak ti v Norsku, tak ti ve Švédsku a Finsku, si často stěžují na diskriminaci kvůli svému etnickému původu i na otevřený rasismus. Norské sámské noviny Sagat nedávno na toto téma otiskly sérii článků a švédský rozhlas vysílal v červenci velký debatní program o „mnoho století trvajícím rasismu proti Sámům“.

Ženská organizace chválí účastnice

Fórum sámských žen (Sami Nisson Forum/SNF), nejvlivnější sámská ženská organizace, chválí ženy, které měly odvahu mluvit o svých často velmi bolestných osobních zkušenostech.

„Děkujeme těm sámským ženám, které měly síly vystoupit a říct stop sexuálnímu obtěžování, tedy jedné z forem násilí proti ženám. To vyžaduje sílu a my tyto ženy velmi podporujeme. Ale chceme také vyjádřit podporu těm mnohým neviditelným a mlčícím ženám, které z různých důvodů tahle vystoupit nemohou. Myslíme, že více otevřenosti ze strany veřejných osobností by těmto ženám pomohlo. Známe mnoho žen, které byly a stále jsou vystaveny násilí. Upozornily jsme odpovědné úřady, že nutně musí dělat proti násilí více než dosud“, píše SNF v prohlášení k průzkumu, který byl první svého druhu ve Skandinávii.

SNF, které bylo založeno v roce 1993, také upozorňuje, že na Ženské univerzitě (Nordic Women´s University) v lokalitě Nesna je možné studovat problematiku násilí proti ženám i formy obrany proti němu.

A na Sámské vysoké škole (Sami University College) v Kautokeino je možné se kromě jiného poučit o historii sámského ženského hnutí nebo o první sámské spisovatelce, která se jmenovala Elsa Laula Renberg a v roce 1904 vydala knihu o právech žen. 6. února 1917 zorganizovala v Trondheimu konferenci zástupců Sámů ze všech severských zemí. Tento den se každoročně slaví jako den sámského národa.

------------------------------------------------

FAKTA O SÁMECH

Sámové žijí v Norsku, Švédsku, Finsku a Rusku.
Nemají a nikdy neměli vlastní stát.
Oblasti za severním polárním kruhem, kde většina z nich žije, nazývají Sapmi.
Jejich celkový počet je podle různých odhadů 80.000 – 100.000, z toho asi polovina žije v Norsku.
Sámové mají vlastní jazyk, který existuje v několika poměrně rozdílných variantách.
Název Laponci, který se dlouho používal v Evropě místo Samové, považuji na hanlivý.
Část Sámů se živí chovem sobů a žije jako kočovníci.
V posledních desetiletích markantně stoupla životní úroveň i vzdělanost skandinávských Sámů.
Ve Skandinávii mají Sámové vlastni parlamenty, školy, organizace atd., ale nejsou považováni za samostatný národ.

O autorce Daně Schmidt 

www.picapp.com

Články o inspiraci ze Skandinávie pro Vás připravuje novinářka Dana Schmidt. Narodila se v roce 1943 v Praze. Vystudovala FF UK (obor germanistika a bohemistika), v roce 1967 se po sňatku s dánským občanem odstěhovala do Dánska, kde několik let učila češtinu na katedře slavistiky místní univerzity v Aarhusu. Později vystudovala novinařinu na Vysoké škole žurnalistiky (Danmarks Journalisthøjskole). Po většinu své novinářské kariéry pracovala v prestižních novinách Politiken - jednom z hlavních deníků Dánska a Skandinávie vůbec. Po odchodu do důchodu žije v Praze, několik měsíců v roce však tráví v Dánsku se svým synem a vnoučaty. Dodnes se příležitostně věnuje psaní článků.



Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

www.picapp.com


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!