www.padesatprocent.cz › Růže pro poslankyně

Růže pro poslankyně

Dnes, v den 1. zasedání nové Poslanecké sněmovny, předaly zástupkyně Fóra 50 % všem nově zvoleným poslankyním růži. Tímto symbolickým gestem jsme chtěly upozornit na nedostatek žen v politice a vyjádřit poslankyním podporu pro jejich další politickou práci. Zde je k dispozici tisková zpráva.

Na dnešní první schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky předaly zástupkyně občanského sdružení Fórum 50 % růže všem zvoleným poslankyním. Tímto symbolickým gestem chceme upozornit na nízké, byť zvyšující se, zastoupení žen v politice, poblahopřát těm ženám, které se v převážně mužském prostředí dokázaly prosadit a také jim vyjádřit podporu v další práci. 

Nedávné volby přinesly nejedno překvapení, mezi nimi i zvýšení zastoupení žen ve Sněmovně PČR z 18 % na 22 %. V dolní komoře parlamentu tak zasedne 44 žen – o 13 více, než po volbách do PSP v roce 2006 a nejvíce v historii České republiky.

Tento nárůst potvrzuje výsledky výzkumů veřejného mínění, z nichž plyne, že většina občanek a občanů si přeje vyšší zastoupení žen v politice. Pokud by totiž zvolení žen záviselo pouze na vůli politických stran vyjádřené pozicemi na kandidátních listinách, zastoupení žen by naopak kleslo na 16 %. Ženy však získaly masivní podporu voličů a voliček a díky preferenčním hlasům se jich do Sněmovny 14 „prokroužkovalo“.


Zklamáním byla následná minimální účast žen ve vrcholném vyjednávacím týmu o nové vládě. Mezi 9 zástupci tří budoucích koaličních stran byla nominována pouze jedna žena, Kristýna Kočí (VV). Zvýšení počtu žen pak přinesl výsledek víkendového kongresu ODS, na kterém se Miroslava Němcová stala 1. místopředsedkyní ODS, a zasedla tak ve vyjednávacím týmu místo Davida Vodrážky.


Kolik žen nakonec usedne v sestavované vládě, zatím není jasné. Již nyní je však zřejmé, že převážně mezi ženami se bude vybírat adeptka na post předsedkyně Poslanecké sněmovny. Strany navrhly Miroslavu Němcovou (ODS), Kateřinu Klasnovou (VV), Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a za TOP 09, která se oficiálně nevyjádřila, se spekuluje o další ženě, Vlastě Parkanové. Fórum 50 % však tyto posty považuje za méně významné než vládní funkce. Dá se tedy říct, že předsedové stran ženy do Sněmovny „uklidili“.


Kontakt:

Jana Smiggels Kavková, kavkova@padesatprocent.cz, tel. 608 553 825
Marcela Adamusová, adamusova@padesatprocent.cz, tel. 739 333 730


Sdílejte s přáteliRuze pro poslankyne 2010   (fotek: 5)

Koš plný fair-trade růží
Tým Fóra vyhlíží nové poslankyně
Kromě růží dáváme i komplimentku s gratulací, na každou poslankyni a poslance také čeká dopis s výzvou na zachování postu ministra/ministryně pro lidská práva
Gratulace poslankyni
A fotka týmu Fóra 50 % na památku

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!