Proč jste se rozhodla kandidovat?
Do Senátu jsem byla navržena KV ČSSD Plzeňského kraje s tím, že jako lékařka a bývalá ministryně zdravotnictví bych mohla uspět v obhajování přiměřené sítě nemocnic v našem kraji. Členství v Senátu bych přijala s povděkem s tím, že je má lepší složení z několika aspektů: má tam zatím převahu levice a její názory v diskuzích o přijímaných zákonech jsou mi blízké. Ráda jich využívám ve Sněmovně při diskuzi o vrácených zákonech. Senát skutečně slouží jako pojistka.
Jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti s politikou a co považujete za svůj největší úspěch?
V tzv. vysoké politice se pohybuji od roku 1996, kdy jsem poprvé vstoupila do parlamentu. Zaznamenala jsem celou řadu úspěchů, i když cesta za nimi byla zpravidla "trnitá". Největším úspěchem bylo prosazení další výstavby fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně, což se mi podařilo cestou písemné interpelace na pana ministra Stráského a následným hlasováním ve Sněmovně v r. 1997. Za úspěch také považuji přijetí "koncepce zdravotnictví" vládou Jiřího Paroubka, kterou jsem předložila v červenci 2005. V tomto ohledu jsem byla první v porevoluční době a zatím jediná.
Jaké jsou Vaše hlavní cíle, které chcete v následujícím volebním období prosadit?
Mým hlavním cílem je udržet dostupnost zdravotní péče v Plzeňském kraji a dále pak spolupráce se seniory v zájmu zajišťování jejich důstojného života, tj. nejen po stránce materiální....
Co si myslíte o současném zastoupení žen v politice? Ovlivňuje podle Vás podobu politiky?
Zastoupení žen v politice je nekonstantní a jejich umístění na kandidátce zpravidla není na volitelném místě. Jejich zásluhy v politické funkci nejsou vždy doceňovány a tak nejsou zvažovány při příštím sestavování kandidátky. Ženy politiku více polidšťují a zastávají názory více než poloviny našich obyvatel. Uplatňují spousty zkušeností jak kolem výchovy a vzdělávání dětí, stejně jako kolem péče o seniory, dobrovolníky apod. Tvoří významnou profesní skupinu ve zdravotnictví. Mají tedy lepší představy o fungování sociálního státu. Mají vybranější vyjadřování a dbají o dodržování etických zásad.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru? Proč? Jakou podobu by tyto kvóty měly případně mít?
Kvóty bych nepreferovala, stačilo by dodržování spravedlnosti v rozhodováních o budoucích kandidátech a kandidátkách.
Myslíte si, že jsou i jiné možnosti ke zvýšení participace žen v politice? Jaké? Upřednostňujete některou Vy osobně?
Možná, že by pomohl jakýsi anonymní nezávislý průzkum mezi členy té které politické strany. Pomocí je i počet preferenčních hlasů ve volbách předchozích...