Proč jste se rozhodla kandidovat?
Přesvědčil mě pan Andrej Babiš se svou iniciativou ANO2011. Už jsem chtěla z politiky utéct, pohybuji se v ní skoro celý život a štve mě, že se do ní poslední dobou dostávají čím dál méně kvalitní lidé a podle toho to pak také vypadá. Věřím A. Babišovi, že se s tím ještě dá něco udělat a v tom mu chci pomoci.
Jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti s politikou a co považujete za svůj největší úspěch?
Do politiky jsem vstoupila (či byla vstoupena) hned po revoluci v r. 1989, protože mi prostě nebylo jedno, co se děje. Starostovala jsem malé horské obci Deštné v O.h., předsedala svazku 28 obcí, pak jsem byla vcelku nečekaně zvolena do Senátu PČR, po 6ti letech mne smetla oranžová tsunami a nyní jsem krajskou zastupitelkou. Takže jsem si v podstatě prošla všemi úrovněmi naší politické struktury. Největší úspěch? Letos mě zvolili celorepublikovou Ženou regionu… Ale já si nejvíc cením toho, že mám dvě fajn dcery a že držíme pohromadě.
Jaké jsou Vaše hlavní cíle, které chcete v následujícím volebním období prosadit?
Ve své předchozí práci jsem držela jakousi ochrannou ruku nad venkovem a v tom bych ráda pokračovala. Také bych se chtěla věnovat záležitostem kolem důstojného umírání. Týká se to nás všech a přitom je to doposud na okraji politického zájmu a přijmout zákon, který by tuto problematiku upravoval, je podle mého mínění prostě potřeba.
Co si myslíte o současném zastoupení žen v politice? Ovlivňuje podle Vás podobu politiky?
Je nás málo! A přitom víc žen v politice by bylo tolik potřeba! Máme prostě trochu jiný pohled na některé věci než muži, nejsme ve většině případů tolik ješitné, jde nám o věc a aby šly věci na svět.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru? Proč? Jakou podobu by tyto kvóty měly případně mít?
Kvóty nic neřeší a já jsem proti jejich zavádění. Ale to by v první řadě měly mít ženy možnost mluvit do sestavování kandidátek. Představte si, že se nám pro letošní krajské volby v Královéhradeckém kraji podařilo umístit bezmála polovinu žen na kandidátce hnutí Východočeši – i lídrem je žena. Tomu jsem velice ráda a žádné kvóty jsme pro to nepotřebovali! Ale je to pořád trochu i v myšlení lidí vyznávajících tradiční rodinu s představou ženy u plotny…
Myslíte si, že jsou i jiné možnosti ke zvýšení participace žen v politice? Jaké? Upřednostňujete některou Vy osobně?
Už jsem na to částečně odpověděla. Dnes to funguje tak, že tam kde je hodně práce a málo peněz, dostává žena šanci. Proto je např. tolik starostek malých obcí. Ve městech a na vyšších postech už je to jiné, tam přijde i „na lokty“ či různé zákulisní dohody, a to žena většinou ustoupí. Ženy jsou, myslím, aktivnější, podívejme se jen kolik žen vede různá občanská sdružení a různé jiné dobročinné aktivity. Věřím, že to chce čas, že se samy ženy časem prosadí, ale musí pro to mít podmínky a zázemí v rodině. Jinak to nepůjde.