Proč jste se rozhodla kandidovat?
Vždy jsem se zajímala o dění ve svém okolí a nechtěla jsem jen nečinně přihlížet. Toto volební období jsem byla v krajském zastupitelstvu poprvé a teprve sbírala zkušenosti, nyní bych je chtěla využít.
Jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti s politikou a co považujete za svůj největší úspěch?
Kromě zastupitelstva jsem i členkou Výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch a ve městě Liberci členkou Komise kulturní a památkové. Zde byla práce velmi pohodová a vždy bylo možno dojít konsensu napříč politickým spektrem. Na vyšší úrovni, jakou zastupitelstvo kraje bezesporu je, je to mnohem těžší. Za svůj největší úspěch považuji zrealizování podpory kočičímu útulku v Kozlech u České Lípy, dotace pro ZOO v Liberci na nákup inkubátoru pro ptactvo, fotbalové turnaje pro děti a na opravu oken úřadu v Nové Vsi u Lomnice nad Popelkou.
Jaké jsou Vaše hlavní cíle, které chcete v následujícím volebním období prosadit?
Záleží samozřejmě na výsledku voleb. Pokud je člověk v opozici, moc možností nemá. V tom případě bych se snažila být opozicí konstruktivní. V koalici by bylo samozřejmě možností mnohem víc. Za prioritu považuji dokončení hospice a i když bych nebyla znovu zvolena, ráda bych dál zůstala v již zmiňovaném výboru, kde mám největší zkušenosti.
Co si myslíte o současném zastoupení žen v politice? Ovlivňuje podle Vás podobu politiky?
Ačkoliv se situace v poslední době velmi zlepšila, stále mají muži nad ženami v politice výraznou převahu. Myslím si však, že by měly rozhodovat především morální kvality každého kandidáta bez ohledu na pohlaví. Ženy by sice měly (a mohly) vnést do politiky více slušnosti a empatie, ale když se podíváme na ženy typu Karolíny Peak, Kristýny Kočí či výroku poslankyně TOP09 Peckové o důchodcích, zůstává mi rozum stát.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru? Proč? Jakou podobu by tyto kvóty měly případně mít?
Nejsem příznivcem žádných kvót a nařízení, myslím, že by to mohlo být spíše kontraproduktivní.
Myslíte si, že jsou i jiné cesty ke zvýšení participace žen v politice? Jaké? Upřednostňujete některou Vy osobně?
Ženy by především samy měly chtít do politiky vstoupit. Nemám pocit, že by nás muži nechtěli do „svého“ světa přijmout. Navíc voliči mají velkou možnost v podobě tvz. kroužkování, takže ženy mohou podpořit velmi výrazně.