www.padesatprocent.cz › Rozhovory s kandidátkami do krajských zastupitelstev: Jana Smetanová

Rozhovory s kandidátkami do krajských zastupitelstev: Jana Smetanová

Jana Smetanová, ředitelka základní školy a bývalá členka Rady Pardubického kraje, se rozhodla opět kandidovat za ODS do krajského zastupitelstva. Přečtěte si proč.

Proč jste se rozhodla kandidovat?

Pracovala jsem v letech 2004-2008 jako členka Rady Pardubického kraje pro rozvoj lidských zdrojů, celoživotní vzdělávání a zaměstnanost. Na starost jsem měla i rovné příležitosti žen a mužů. Znám kompetence kraje a vím, že např. v oblasti školství má velký vliv. V současné době chce vláda zrušit základní školy praktické a jejich žáky zařadit do běžných tříd základních škol. Na toto opatření ale není dost peněz a nejsou ani připraveni pracovníci škol. Nesouhlasím s rušením základních škol praktických, protože to ohrozí vzdělávání dětí,které do těchto škol chodí, i dětí ze základních škol. Jako členka krajského zastupitelstva chci všemi dostupnými prostředky bránit rušení praktických škol.

Jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti s politikou a co považujete za svůj největší úspěch?

Pracovala jsem jako uvolněná radní Pardubického kraje, jsem členkou krajského zastupitelstva, byla jsem členkou zastupitelstva města i radní na městském obvodě. Za svůj velký úspěch považuji, že jsem stála u zrodu projektů, které i po mém odchodu z funkce krajské radní pokračují úspěšně dál. Např. Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji, Týden vzdělávání dospělých, spolupráce škol a firem, podpora kariérového poradenství v základních školách, Podnikatel roku Pardubického kraje a další.

Jaké jsou Vaše hlavní cíle, které chcete v následujícím volebním období prosadit?

Vzdělávání v Pardubickém kraji musí být prioritou. Chci zamezit vládním experimentům v oblasti inkluzivního vzdělávání, které ohrožuje děti ve školách praktických i základních.

Co si myslíte o současném zastoupení žen v politice? Ovlivňuje podle Vás podobu politiky?

Žen je v politice málo. Proto nemohou politickou kulturu výrazněji ovlivnit. Aby se politická kultura zlepšila, muselo by být i ve vysoké politice alespoň 40% žen.

Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru? Proč? Jakou podobu by tyto kvóty měly případně mít?

Podporuji pozitivní diskriminaci žen v politice, protože jinak se přes hradbu mužských přátelských vazeb nedostanou na volitelná místa na kandidátkách. Ženy mají jiný přístup – berou častěji než muži politiku jako službu občanům. Nemají potřebu stavět si pomníky, nepěstují kamarádské protislužby a jsou také méně náchylné ke korupci. Kvóty by mohly např. stanovit, že na prvních pěti místech kandidátky budou alespoň 2 ženy.

Myslíte si, že jsou i jiné možnosti ke zvýšení participace žen v politice? Jaké? Upřednostňujete některou Vy osobně?

Politika je v současné době velice tvrdé kolbiště a jen málokterá žena vydrží neférové praktiky ze strany mužů, které by mohla ohrozit. Osobně mám zkušenost, že v současné době uspěje žena, která se spojí se slušným vlivným kolegou ze stejné strany – pokud takového najde. Tedy pokud se jedná o ženu normální. Ve vysoké politice jsou bohužel i ženy, které na své ženské vlastnosti cestou vzhůru rychle zapomněly.

Děkujeme za rozhovor.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!