Proč jste se rozhodla kandidovat?
Před volbami do krajů jsem byla oslovena řadou našich členů a příznivců s tím, abych se voleb zúčastnila. Proto jsem se rozhodla zúčastnit se primárek v ODS v Libereckém kraji a byla jsem zvolena lídrem ODS pro krajské volby. Bez podpory členské základny by se mi to sotva mohlo podařit.
Jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti s politikou a co považujete za svůj největší úspěch?
V politice na krajské úrovni jsem již působila těsně po vzniku krajských samospráv v letech 2000 až 2004. Byla jsem náměstkyní hejtmana pro školství. Od roku 2005 do současnosti pracuji na MŠMT jako státní tajemnice a náměstkyně ministra. Se školstvím mám tudíž tu nejtěsnější možnou vazbu. Za svůj největší úspěch považuji to, že řada akcí na krajské úrovni, které jsem na počátku fungování krajů zakládala, jako například Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, dodnes funguje a má výsledky.
Jaké jsou Vaše hlavní cíle, které chcete v následujícím volebním období prosadit?
Za nejdůležitější považuji stabilizovat krajský rozpočet, omezit zbytečné neproduktivní výdaje, zejména na placené uvolněné funkce, kterých je zbytečně mnoho a obecně provést důkladný forenzní audit hospodaření kraje, který by ukázal jak na tom Liberecký kraj je. Za velmi naléhavé považuji řešit dopravní infrastrukturu, neboť zejména silnice ve správě kraje je nutné kvalitativně zlepšit.
Co si myslíte o současném zastoupení žen v politice? Ovlivňuje podle Vás podobu politiky?
Politika v Česku je stále doménou mužů. Nedostatek žen v politice je obecným jevem. Nicméně, řešení nevidím v kvótách, které by paradoxně mohly způsobit více škody než užitku. Pokud nám jde o kvalitu ženského zastoupení v politice, je nutné oslovovat ženy, které se dokázaly v životě prosadit svými znalostmi a vystupováním a ty získat pro politiku. Je to běh na velmi dlouhou trať, ale jiná cesta dle mého názoru není možná.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru? Proč? Jakou podobu by tyto kvóty měly případně mít?
Na to jsem již částečně odpověděla v minulé otázce. V ODS žádná taková pravidla neexistují a je skutečností, že se ženy musí prosadit zejména svými znalostmi a vystupováním. Kvóty nepodporuji.
Myslíte si, že jsou i jiné cesty ke zvýšení participace žen v politice? Jaké? Upřednostňujete některou Vy osobně?
Z větší části jsem se i zde vyjádřila v minulých odpovědích. V zásadě jde totiž vždy o to, aby se v politice angažovali především slušní a profesně zdatní lidé. To je dle mého názoru mnohem důležitější než politikovo pohlaví. Musí tedy existovat především přirozený zájem žen o politiku, musí být více žen v politických stranách a hnutích a to by mělo přinést i větší zastoupení žen mezi zvolenými zástupci v komunální, krajské i celostátní politice.