Radim Jančura
Radim Jančura je český podnikatel a manažer, vlastník a ředitel společnosti Student Agency. Vystudoval VUT v Brně, Fakultu elektrotechnickou. Jeho společnost provozuje autobusové a nově i železniční linky.
Považujete zastoupení žen v politice za významné téma pro českou politickou scénu nebo za okrajovou záležitost? Proč?
Určitě významné. Sám jsem v práci obklopen spoustou žen – manažerek a jsou to ty nejlepší lidé, kteří stojí za úspěchem celé Student Agency. Bez nich bych by byl ztracen. Například naše výkonná generální ředitelka Martina Blahová je nominována mezi 25 nejvýznamnějšími ženami manažerkami v ČR a finanční ředitelka Lenka Holoubková získala ocenění Finanční ředitel – talent za rok 2011.
Jaký je váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice? (jaké jsou příčiny, srovnání s minulostí, s ostatními evropskými zeměmi,…)
Žen je v politice stále málo. Politika se tím stává hrubší, méně slušnou a postrádá často šarm, který ženy do všeho, co dělají, dokážou přinést.
Jaký by byl podle vás ideální stav účasti žen na politice?
Rozhodně by zastoupení žen v politice mělo být vyšší. Ideální stav by byl asi takový, že by se muži politici chytli za nos a řekli si, že některé věci si prostě ve společnosti žen političek nemohou dovolit :)
Ovlivňuje podle vás menší percentuální zastoupení žen, než mužů nějak výslednou podobu politiky?
Určitě, mužské prostředí často sklouzává k hrubosti a malichernosti. Už samotné větší zastoupení žen v politice by ji více kultivovalo. A když se podíváme na zkušenosti s ženami ve vysokých státních funkcích v zahraničí, mám pocit, že například žena premiérka znamená pro danou zemi spíše plus. Už jenom proto, že vždy, když někam přijede, vzbuzuje trochu jiný zájem a větší pozornost, než premiér muž. Platilo to určitě o Margaret Thatcherové, platí to o Angele Merkelové stejně jako například o Ivetě Radičové.
Myslíte si, že by větší zastoupení žen mohlo nějak ovlivnit podobu politické scény a pokud ano, v čem? Mělo by to podle vašeho názoru i nějaký dopad na českou společnost?
Ano, byla by slušnější, měla by větší šarm a možná by se soustředila na trochu jiné hodnoty.
Jaký je váš názor na zavádění kvót pro ženy? Proč? Jakou podobu by tyto kvóty měly případně mít? (Zda na kandidátních listinách, kolik procent, atd.)
Přestože jsem za větší zastoupení žen v politice, obecně jsem proti jakýmkoli kvótám. Ženy by měly své postavení v politice získat přirozenou cestou. Je to spíše na jednotlivých politických stranách, aby samy myslely na to, jaké příležitosti ženám dávají a jak je pro ně výhodné ženy do politiky zapojit. Příklady určitě existují – pro ODS je například určitě výhodou, že má předsedkyni poslanecké sněmovny ženu – paní Němcovou.
Některé politické strany si kvóty stanovily dobrovolně, ale nedaří se je vždy naplňovat. Považujete kvóty za dostačující opatření?
Každá kvóta je umělá nepřirozená a nebude fungovat ani v této oblasti.
Myslíte si, že jsou i jiné prostředky, které zvyšují participaci žen v politice? Jaké? Které opatření upřednostňujete vy osobně?
Personální politika jednotlivých politických stran, aktivní přístup samotných žen k politice. Možná by se také stálo zamyslet nad tím, proč je řada úspěšných žen manažerek, ale málo žen političek. Třeba se i samotné ženy na nás chlapy jednou naštvou a vstoupí razantněji do politiky, aby tam udělaly pořádek, protože už se na to nebude dát dívat :)
Děkujeme za rozhovor.