www.padesatprocent.cz › Rozhovory o ženách v politice: Petra Janíčková

Rozhovory o ženách v politice: Petra Janíčková


Další rozhovor nám poskytla Petra Janíčková, ředitelka Britské obchodní komory.

Mgr. Petra Janíčková

Petra Janíčková vystudovala ekonomii a management na VŠP a Fakultu multimédií a komunikací na Baťově univerzitě ve Zlíně. Manažerské zkušenosti získala jako ředitelka největší mezinárodní jazykové školy Berlitz. Pracovními zkušenostmi ze zahraničí se obohatila v Turecku, kde pracovala pro společnost Fischer jako překladatelka a průvodce. V Britské obchodní komoře pracuje pátým rokem, v současné době na pozici výkonné ředitelky. Je členkou Board of Trustees Fóra 50%.

Považujete zastoupení žen v politice za významné téma pro českou politickou scénu nebo za okrajovou záležitost? Proč?

Jsem přesvědčena, že více žen v politice přinese zcela nové vnímání prostředí zejména z pohledu socio-ekonomického. Sníží se náklady země a zmírní se korupce.

Jaký je váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice? (jaké jsou příčiny, srovnání s minulostí, s ostatními evropskými zeměmi,…)

Čím větší město, tím méně žen na rozhodovacích pozicích jak v politice, tak v byznysu. Politické příčiny shledávám v minulosti, kdy podmínky a pravidla politické hry byly sepsány muži. Vždyť ženy mohou v ČR hlasovat teprve 91 let. Jak jinak než nastavením kvót či regulací můžeme ženy dostat do vyšší politiky?

Jaký by byl podle vás ideální stav účasti žen na politice?

Studie prokázaly, že je třeba min. 30%, aby si minoritní strana byla schopna prosadit svoji myšlenku. V představenstvu Britské obchodní komory je 44% žen a troufám si říci, že Komora se posunula na úroveň, kdy je odbornou veřejností a byznysem velice pozitivně vnímána.

Ovlivňuje podle vás menší percentuální zastoupení žen, než mužů nějak výslednou podobu politiky?

V současnosti vnímám politické dění jako dlouhodobě neudržitelné. Politika nemá dlouhodobé cíle, lidé, kteří se v ní pohybují byli ve značných případech pohlceny krátkodobými zisky, nekompetentností a nezodpovědností. Vešli jsme do ekonomického století, ale tomu já nedávám více než jednu generaci.  
Až bude více žen v politice a ve vyšších rozhodovacích funkcích, bude se s penězi zacházet zodpovědněji, ušetří se peníze na zdravotnictví, vzdělání a sociální péči, na oblasti, ve kterých vynikají ženy díky svým nabytým životním zkušenostem.  Hodnoty se ve společnosti upřou více na work life balance. Vyžádá si to i doba. Nemyslím si, že 10-tileté děti budou žít pouze kvůli tomu, aby pracovali. Budou pracovat, aby kvalitně žili a budou občansky zodpovědnější.

Myslíte si, že by větší zastoupení žen mohlo nějak ovlivnit podobu politické scény a pokud ano, v čem? Mělo by to podle vašeho názoru i nějaký dopad na českou společnost?

Ženské vnímání a mužské se liší. Ženské a mužské vedení se liší. Vzdělaní jsme všichni stejně. Do politiky by neměla patřit primárně moc a ubohé získávání akademických titulů. Ženy mají diametrálně odlišné životní zkušenosti než muži. Populace je půl na půl. Proto ženy přichází do politiky s jinými prioritami než muži a opačně. Jsem ráda, že to tak příroda zajistila. Ve finále více žen v politice přinese i více respektu v politice, zvýší zaměstnanost žen díky inspiraci dalších žen a díky řešení těchto témat, zvýší konkurenci schopnost ČR, poněvadž budeme mít konečně dokonalejší vzdělávací systém. Nakonec se mužům uleví, že nebudou jedinými živiteli rodiny a důchodu si užijí více s vyššími příjmy za obě pohlaví, než kdyby vydělávali celý život sami.

Jaký je váš názor na zavádění kvót pro ženy? Proč? Jakou podobu by tyto kvóty měly případně mít? (Zda na kandidátních listinách, kolik procent, atd.)

Kvóty rozložíme na několik let. Budu ráda, kdyby do roku 2016 bylo 30 % žen zastoupeno v politice a do roku 2020 by to bylo 40 % žen. Kvóty bych zavedla do všech státem ovládaných organizací a do organizací, které jsou kótované na burze. V žádném případě bych je nezavedla do malých a středních podniků. Velké firmy si na výhody vyššího zastoupení žen dojdou samy jak z pohledu akcionářů, tak vyšších zisků. Upozorňuji, že kvóty a regulace existují naprosto všude, jde pouze o pohled vnímání. (věk, kdy zahájit školní docházku, počet poslanců v poslanecké sněmovně, věkové omezení volby do senátu, regulace na vzdálenost odpalování míčku při golfu pro muže a ženy atd.)

Některé politické strany si kvóty stanovily dobrovolně, ale nedaří se je vždy naplňovat. Považujete kvóty za dostačující opatření?

Nejdůležitější je zde upřímnost, následovaná vírou.

Myslíte si, že jsou i jiné prostředky, které zvyšují participaci žen v politice? Jaké? Které opatření upřednostňujete vy osobně?

Z krátkodobého hlediska a u stávajícího prostředí ne. Z dlouhodobého hlediska vzdělávání již na základních školách o tom, co je to občanská zodpovědnost, zodpovědné vedení v organizacích a jak naložit s kariérou.

 

Děkujeme za rozhovor.






Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!