www.padesatprocent.cz › Rozhovory o ženách v politice: Miloš Vystrčil

Rozhovory o ženách v politice: Miloš Vystrčil

zdroj: psp.cz
zdroj: psp.cz
Na otázky týkající se žen v politice tentokrát odpovídal senátor za ODS Miloš Vystrčil.

RNDr. Miloš Vystrčil

Senátor za obvod Jihlava, bývalý hejtman kraje Vysočina, zastupitel Telče a člen ODS. V roce 1991 vstoupil do Občanské demokratické strany. Od roku 1998 do roku 2001 byl starostou města Telč. Do roku 2004 byl náměstkem hejtmana kraje Vysočina a v letech 2004 až 2008 hejtmanem Kraje Vysočina. V krajských volbách v říjnu 2008 kandidoval za ODS na znovuzvolení, kandidátka ODS však byla drtivě poražena ČSSD. Od roku 2010 zasedá v zastupitelstvu města Telč, přestože kandidoval až na 14. místě. Ve volbách 2010 se stal senátorem za Jihlavu.

Zdroj: Wikipedia

Považujete zastoupení žen v politice za téma pro českou politickou scénu významné, nebo za okrajovou záležitost? Proč?

Považuji je za téma nepříliš významné, ale mediálně zajímavé.

Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice?

S ženami v politice mám v naprosté většině velmi dobré zkušenosti, byly by dobré, kdyby se o politickou kariéru více zajímaly, na druhé straně si uvědomuji jejich nezastupitelnou roli matek a zpravidla vůdčích rodinných osobností.

Existuje podle Vás nějaký ideální stav účasti žen v politice? Jaký by podle Vás byl?

Stejně jako nevím, jaký by byl ideální počet mužů učitelů ve školství, neumím ani říci, jaký by byl ideální počet žen v politice. Myslím, že v obou případech by větší počet mohl být kvalitativním přínosem. Ale zásadně by záleželo na kvalitě příchozích.

Ovlivňuje podle Vás současné menší percentuální zastoupení žen nějak výslednou podobu politiky?

To se velmi obtížně odhaduje. Záležena tom, zda by se jednalo o kvalitní političky. Obecně jsem avizoval, že ženám, které mají zájem se v politice prosadit a disponují potřebnými schopnostmi, fandím.

Myslíte si, že by větší zastoupení žen mohlo nějak ovlivnit podobu politické scény? Pokud ano, v čem? Mělo by to podle Vašeho názoru nějaký dopad i na českou společnost?

Z této otázky jsem trochu rozpačitý. Připadá mi velmi podobná té předchozí. Pokud ale politiku vnímáte, jako „starost“ o věci veřejné, potom mám pocit, že je v politice žen stejně jako mužů.
Pokud se ptáte na politickou scénu jako na scénu složenou z profesionálních politiků, je samozřejmé, že počet žen ve skupině ovlivňuje její vlastnosti. Někdy pozitivně někdy negativně. To záleží na jejich vlastnostech a kvalitě.

Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru? Proč? Jakou podobu by tyto kvóty měly případně mít?

Obecně nejsem pro zavádění kvót. Rozhodovat by měl zájem a kvalita a samozřejmě voliči.

Některé politické strany si kvóty stanovily dobrovolně, ale nedaří se je vždy  naplňovat. Navrhoval byste nějaká jiná opatření?

Nevím, co máte na mysli. Rozhodně však nejsem například pro to, aby muži učitelé byli placeni více než ženy učitelky. Jsem pro rovný přístup. Obdobný názor mám i na působení mužů a žen v politice.

Myslíte si, že jsou i jiné cesty ke zvýšení participace žen v politice? Jaké? Upřednostňujete některou Vy osobně?

Hlavní cestou je zvýšení zájmu žen o svoji aktivní roli v politice.

Děkujeme za rozhovor.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!