www.padesatprocent.cz › Rozhovory o ženách v politice: Jan Žaloudík

Rozhovory o ženách v politice: Jan Žaloudík

Zdroj: senat.cz
Zdroj: senat.cz
Tento týden jsme pro vás připravili rozhovor o zastoupení žen v politice se senátorem prof. MUDr. Janem Žaloudíkem, CSc.

prof. MUDr. Jan Žaloudík,  CSc.

V roce 1979 absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Roku 1992 obdržel titul CSc., v roce 1998 po habilitaci titul docenta a roku 2003 profesora.V současné době působí jako český politik (nestraník za ČSSD) a lékař, senátor za obvod č. 55 - Brno-město, bývalý děkan LF MU a ředitel Masarykova onkologického centra v Brně.

Zdroj: Wikipedie

Považujete zastoupení žen v politice za téma pro českou politickou scénu významné, nebo za okrajovou záležitost? Proč?

Zastoupení žen v politice je významné téma, protože může ovlivnit styl politiky, priority a hodnotové žebříčky i způsoby řešení problémů ve správě věcí veřejných.

Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice?

Zastoupení žen je u nás zejména ve vrcholové politice relativně nízké.

Existuje podle Vás nějaký ideální stav účasti žen v politice? Jaký by podle Vás byl?

Biologicky, sociálně a psychologicky by byla ideální proporce žen a mužů v politice 50 : 50. Ideálu nemusí být z řady důvodů dosaženo, ale aspoň třetinové zastoupení žen v politice by mělo být aktivně podporovaným standardem civilizovaných demokratických zemí.

Ovlivňuje podle Vás současné menší percentuální zastoupení žen nějak výslednou podobu politiky?

Samozřejmě ovlivňuje. Ženy a muži mohou vnímat priority i řešení problémů odlišně. To by však mělo být obohacením a přínosem, nikoli komplikací. Současná prevalence řešení silových, výkonových a krátkodobě efektních  není vůbec prospěšná ani ideální. Staří Číňané by hovořili o nerovnováze a převaze jangu nad jinem.

Myslíte si, že by větší zastoupení žen mohlo nějak ovlivnit podobu politické scény? Pokud ano, v čem? Mělo by to podle Vašeho názoru nějaký dopad i na českou společnost?

Mohlo by vést k obohacení politiky o další pohledy na řešení mnohých problémů, zejména týkajících se běžného života, možná i k větší rovnováze a stabilitě.

Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru? Proč? Jakou podobu by tyto kvóty měly případně mít?

Země  v demokracii vyzrálejší a zakotvenější pro přiměřené zastoupení žen v politice kvóty asi ani nepotřebují, příkladem mohou být státy skandinávské. Naopak v některých velmi lidnatých demokratických zemích i s dosud velmi tradičním způsobem života, jako je třeba Indie, už dbají na 30%-ní kvótu účasti žen v politických funkcích. Sám jsem se o tom letos osobně přesvědčil, a to i při jednáních s prezidentkou Indické republiky, předsedkyní dolní komory indického parlamentu i předsedkyní nejsilnější opoziční parlamentní strany. Problémem u nás ovšem zůstává, že samy některé ženy již v politice angažované, a to zejména z pravicových stran, ustavení kvót zpochybňují či odmítají. Nepochybně by ženy měly být ve svých snahách aktivnější, ač chápu, že zejména v mateřském věku je  ně angažovanost obtížnější, v řadě případů ovšem i pohodlnější, spolehnou-li se na drtivě mužskou reprezentaci. Ta však potom nemusí naplňovat jejich představy o prioritách života.

Některé politické strany si kvóty stanovily dobrovolně, ale nedaří se je vždy  naplňovat. Navrhoval byste nějaká jiná opatření?

Je to jen dokladem, že problém není ani tak v mužském odmítání vyšší angažovanosti žen, ale v ženách samotných.  Možná v jejich sebevědomí, možná v jistém pohrdání správou věcí veřejných na úkor svých vlastních, rodinných a bližších, možná také v určité navyklé odevzdanosti, možná i v pohodlí, kterou dominance úspěšných mužů rovněž někdy poskytuje.

Myslíte si, že jsou i jiné cesty ke zvýšení participace žen v politice? Jaké? Upřednostňujete některou Vy osobně?

Není důvod, proč by měly být cesty a formy participace žen a mužů v politice nějak odlišné. 

Máte nějaké připomínky, něco, co byste chtěl dodat?

Problém výraznější ženské účasti na řízení státu či společnosti je hlubší, je biologický, psychologický, sociální, historický. Mnohé lze poznat právě rozborem historie a různých modelů, které se už vyskytly. Matriarchální model byl už dávno a nadlouho nahrazen modelem patriarchálním a ten se teprve velmi pomalu nahrazuje udržitelným modelem genderově vyváženým. Mají k tomu blíže společenství stabilní a hodnotově ukotvenější. Buď tedy země nejvíce sociálně rozvinuté (přitom nikoli nutně ekonomicky nejvýkonnější), paradoxně však i některé tradiční až primitivní kultury.  Moderní civilizace směřuje nyní spíše k výkonovému pojetí, plnému turbulencí, soutěže, konkurence, zápasu. To je samozřejmě zdrojem nerovnováh a nestability. V tomto výkonovém pojetí blaha společnosti jsou pochopitelně muži zvýhodněni již biologicky, fyziologicky, respektive  hormonálně s důsledky ve vybavenosti tělesné i psychické. Jednopohlavní kolektivy jsou však nepřirozené vždy, včetně politiky, neboť kategorie druhu Homo sapiens, tedy člověk je reprodukčně a udržitelně naplňována pouze v  souhře muže a ženy, mužských a ženských principů. Ani společnost, která vyhlíží jako vzdělaná a chytrá nemusí být ještě ve svých cílech a prioritách moudrá. A ta naše českomoravská společnost je navíc zatím spíše jen účelově vychytralá než dlouhodobě chytrá či dokonce moudrá, což se pak projevuje i v genderovém rámci účasti na řízení veřejného života.

Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!