Mgr. František Bublan
V roce 1991 nastoupil do zpravodajské služby FBIS a roku 2001 byl jmenován ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědka). V letech 2004 až 2006 zastával funkci ministra vnitra ČR. Od roku 2006 je poslancem Parlamentu ČR a předsedou Výboru pro bezpečnost.
Zdroj:František Bublan (osobní stránky)
Považujete zastoupení žen v politice za téma pro českou politickou scénu významné, nebo za okrajovou záležitost? Proč?
Politická reprezentace toto téma příliš nepreferuje a z to z toho důvodu, že nezná optimální řešení.Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice?
Na komunální úrovni se situace zlepšila, resp. podíl žen se zvýšil, na celostátní úrovni, tedy v parlamentní politice je však situace stále nepříznivá. Nejhorší je zastoupení žen ve vládě. Ze své zkušenosti mám poznatek o tom, že především v severských evropských zemích je zastoupení žen daleko silnější, měl jsem téměř dojem, že v těchto zemích mají ženy předurčený post ministerstva vnitra.Existuje podle Vás nějaký ideální stav účasti žen v politice? Jaký by podle Vás byl?
Nejsem příznivcem nějakých kvót, i když to může být alespoň dočasné řešení. Dávám přednost přirozenému vývoji, tj. zájmu žen o politiku a současně vůli voličů mít ženy na rozhodujících místech. Vše závisí na kvalitě kandidujících žen a přehodnocení našich zatvrzelých představ, že politik je muž.
Ovlivňuje podle Vás současné menší percentuální zastoupení žen nějak výslednou podobu politiky?
Samozřejmě ano. Podobnost můžeme najít v rodině, tam kde je jednostranná výchova dětí, je to poznat na jejich charakteru, přístupu k životu apod. Už na začátku Bible stojí, že Bůh stvořil člověka jako muže a ženu. Nestvořil muže a ženu, ale člověka.Myslíte si, že by větší zastoupení žen mohlo nějak ovlivnit podobu politické scény? Pokud ano, v čem? Mělo by to podle Vašeho názoru nějaký dopad i na českou společnost?
Mohlo a nemuselo. Samotné, třeba paritní zastoupení žen ve vysoké politice ještě není zárukou lepšího výsledku. Záleží na osobnostech a na tom, aby ženy zůstaly ženami a muži se chovali jako chlapi. Jedna politička má přezdívku „Klaus v sukních“, tato osoba podle mne není přínosem ženského prvku v politice.Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru? Proč? Jakou podobu by tyto kvóty měly případně mít?
Již jsem zmínil v předchozí odpovědi, nejsem příznivcem kvót. Každá politická strana by si měla sama vyhodnotit, zda má vhodné kandidátky na volitelná místa a jaký to bude přínos pro nejlepší volební výsledek.Některé politické strany si kvóty stanovily dobrovolně, ale nedaří se je vždy naplňovat. Navrhoval byste nějaká jiná opatření?
To je výsledek struktury poltických stran. Pokud jsou v těch nejzákladnějších místních buňkách převažující muži, má to dopad na vyšší, třeba krajské a celostátní útvary. Je třeba začít tam dole.Myslíte si, že jsou i jiné cesty ke zvýšení participace žen v politice? Jaké? Upřednostňujete některou Vy osobně?
Nejzákladnější cestou je očistit politiku, neboť mnoho žen se domnívá, že do té špinavé sféry nemá zapotřebí vstupovat.
Máte nějaké připomínky, něco, co byste chtěl dodat?
Jsem demokrat, a proto nechci, aby zastoupení žen v politice bylo dáno nějakým příkazem, ale demokratickými volbami. Přeji si proto, abychom měli dostatek žen schopných dělat politiku a oslovit občany a věřím, že se tak v příštím volebním období stane.