Radek John
Radek John je český publicista, moderátor, spisovatel, scenárista a politik. Od června 2009 je předsedou politické strany Věci veřejné. Krátce působil ve funkci místopředsedy vlády, dále ve funkci předsedy Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Nečasova kabinetu, v němž také zastával funkci ministra vnitra.
Považujete zastoupení žen v politice za téma pro českou politickou scénu významné, nebo za okrajovou záležitost? Proč?
Rozhodně jde o záležitost, před kterou bychom v diskuzích, ať už v rovině odborné či laické, neměli přivírat oči. Rozhodně považuji větší zastoupení žen ve vrcholné politice, poté co jsem se seznámil s její současnou podobou, za velmi potřebné.
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice?
Věci veřejné samozřejmě podporují rovný přístup k ženám i mužům, v souladu s liberálními postoji strany ale nejsme například pro regulování poměru zastoupení žen a mužů v politice pomocí kvót.
Existuje podle Vás nějaký ideální stav účasti žen v politice? Jaký by podle Vás byl?
Co ale znamená “ideální“ stav účasti žen v politice? Není snad na každém jedinci bez ohledu na jeho pohlaví, zda se bude chtít stát politikem či političkou? Stav účasti žen a mužů v politice by tak měl vyplynout z jejich přirozené vůle být politicky aktivní. Samozřejmě, že pokud by došlo ke konkrétnímu případu, kdy je někdo na základě pohlaví diskriminován a rovný přístup k politice je mu odepřen, je to špatně.
Ovlivňuje podle Vás současné menší percentuální zastoupení žen nějak výslednou podobu politiky?
Máte pravdu, že podle statistik je počet žen zastoupených v politice oproti počtu mužů dlouhodobě nižší. To samozřejmě může vytvářet prostředí výrazně mužského vidění světa, což považuji za velmi nezdravé. Osobně dělám maximum pro to, aby ve Věcech veřejných bylo více žen političek. Prosazuji, aby jakýkoliv náznak diskriminace byl v této straně nepřijatelný. Proto máme větší zastoupení žen ve vrcholné politice než jiné strany. Jediná žena v současné vládě, její místopředsedkyně, je zástupkyní Věcí veřejných.
Myslíte si, že by větší zastoupení žen mohlo nějak ovlivnit podobu politické scény? Pokud ano, v čem? Mělo by to podle Vašeho názoru nějaký dopad i na českou společnost?
Ženský pohled vidění světa je jiný, a s tím mužským se přinejmenším skvěle doplňuje, nejinak tomu je pochopitelně i v reálné politice. Osobně jsem za ženský přístup v politice vděčný, a rád se jím inspiruji.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru? Proč? Jakou podobu by tyto kvóty měly případně mít? (Zda na kandidátních listinách, kolik procent, zakotvené v zákoně, či ve vnitřních dokumentech stran atd.)
Znovu mohu zopakovat mou zkušenost a názor. Nejdůležitější je principielní přístup politických stran ke genderové vyváženosti. Věci veřejné jsou právě na takovém principu založeny. Například v nejužším vedení strany, předsednictvu, je zastoupení mužů a žen vyrovnané, ale kvóty a pozitivní diskriminace by problém neřešily..
Některé politické strany si kvóty stanovily dobrovolně, ale nedaří se je vždy naplňovat. Navrhoval/a byste nějaká jiná opatření?
Jak jsem napsal v předcházející odpovědi, povinná vyrovnávací opatření z mého pohledu tento problém neřeší. Důležitý je pozitivní přístup založený na otevřenosti a citlivém genderovém vnímání samotných politických stran a jejich členů a členek.
Myslíte si, že jsou i jiné cesty ke zvýšení participace žen v politice? Jaké? Upřednostňujete některou Vy osobně?
Pokud mají ženy (stejně jako muži) zájem podílet se na politickém rozhodování, není nic jednoduššího než si podat žádost o členství ve Věcech veřejných. Jsme otevřenou stranou, kde má každý člen nebo členka možnost na těchto procesech svobodně participovat.
Děkujeme za rozhovor.