Bc.Kateřina Bartošová
Členka strany ODS, vedoucí poslanecké kanceláře, překladatelka a tlumočnice, hovořící anglicky, německy, italsky, španělsky, rusky i chorvatsky.
Motivace:
Proč jste se rozhodla vstoupit do politiky?
Jsem aktivní žena, takže prvotní cíl byl a stále je – angažovat se, podávat pomocnou ruku tam, kde je třeba. Snažila jsem se samozřejmě i dříve, ale poměrně brzo mi došlo, že když osobně nevstoupím do politické strany a nebudu politicky činná, tak toho moc nezmůžu.
Jaké jsou vase politické ambice?
Jsem kandidátkou pro volby do PS PČR v r. 2010, takže mým primárním aktuálním úkolem je dobře odvést předvolební kampaň. Jinak mým vysněným politickým cílem je post poslankyně Evropského parlamentu.
Co Vám politika dává/bere (v profesním i v osobním životě)?
Bere hlavně čas, jelikož v politickém životě se stále angažují spíše muži než ženy (alespoň na té krajské a celostátní úrovni), tak politické schůze, jednání či konference trvají dlouhé hodiny, než se všichni muži dostatečně vymluví…Dává mi za to ale mnoho nových kontaktů, nových přátel, kterých si vážím a od kterých se stále učím. Politika sama o sobě je běh na dlouhou trať, pokud člověk (žena obzvlášť :) chce skutečně něčeho dosáhnout a celou tu dobu jde vlastně o nabírání zkušeností, o školu života.
Co byste poradila potenciálním a začínajícím političkám - na co by se měly připravit a co by je nemělo odradit?
Jak jsem již zmiňovala, pokud člověk chce být součástí „dění“, musí se naučit být trpělivý a přečkávat ty dlouhotrvající diskuse (na ženský vkus zbytečně zdlouhavé a bez reálných výstupů), počkat až se mužští kolegové vymluví, a až poté říct svůj jasný, rozumný názor či ideu, které nejdříve nikdo nevěnuje pozornost a až poté, když si ji kterýkoliv z mužských kolegů přivlastní, tak se stane super nápadem, výbornou myšlenkou…(mluvím ze zkušenosti). Takže nenechat se těmito margináliemi otrávit a dál si „jet“ svá témata a vést moudré diskuse (i když jednostranné) a bojovat.
Politický program:
Jaká jsou témata a problémy, kterými se v politické práci zabýváte, proč jste si je zvolila a jakých cílů/změn v nich chcete dosáhnout?
Témata viz mé webovky www.katerinabartosova.cz. Zvolila jsem si je proto, že mi jsou jako matce, učitelce a zároveň i vnučce nejbližší.
Co považujete za dosavadní největší úspěchy svého angažmá v politice?
Jsem zatím jediná ženská členka Regionálního vedení strany v kraji. Za rok a půl práce místopředsedkyně zahraničního výboru Krajského zastupitelstva jsem měla možnost potkat se s lidmi několika zemí Evropy, včetně našich sousedů ze Saska a Slovenska, diskutovat s nimi (v jejich jazycích), získávat náměty a podepisovat vzájemné dohody o spolupráci. Také si považuji i spousty malých úspěchů, jako je práce v mé obci, kde žiju, orientovaná především na využívání a trávení času dětí všech věkových kategorií.
Politická situace v ČR:
Jak vnímáte současný stav české politiky?
Politiku nelze brát jako něco zvláštního,něco mimo nás. Naopak, politika je a měla by být, běžnou součástí života každého z nás. Zároveň je i obrazem našeho života, zrcadlem společnosti a její kultury. Pokud nadáváme na „stav politiky“, pojďme dělat něco se stavem společnosti. Zlepšíme-li, byť minimálně náš život po kulturní stránce, zlepšíme tak i politickou kulturu a její nahlížení na ní.
Domníváte se, že je v ČR dostatečné zastoupení žen v politice?
Rozhodně ne!
Jakými způsoby podle vás lze tuto situaci změnit?
Jsem zastánkyní svobody každého z nás, osobně si přeji, aby každý z nás měl možnost svobodné volby. A tím tedy jasně říkám NE kvótám či jiným podobně nepřirozeným opatřením. Je potřeba svobodné soutěže, aby se vyprofilovali takové ženy a muži, kteří mají určité schopnosti, zkušenosti, popř. vzdělání. Už to, že za poslední roky, de facto od konce 20.století a s nástupem století 21. se rozpoutala vlna diskusí, seminářů, konferencí aj.na toto téma v České republice, považuji za velký krok kupředu. Nevěřím, že existuje byť jen jeden poslanec či senátor Parlamentu ČR, který by neslyšel nic o žádném hnutí či akci na podporu žen v politice. Nyní je tedy na nás, abychom je přesvědčili o nutnosti rovných příležitostí, o našich schopnostech a zkušenostech.
Rovné příležitosti žen a mužů:
Co pro Vás osobně znamená politika rovných příležitostí žen a mužů a její uplatňování v praxi a jak byste její ne/potřebnost vysvětlil voličům/kám (uveďte konkrétní příklady)?
Ženy, jako každá jiná skupina obyvatel, by měly mít stejné šance. Hovoříme o svobodě jedince, svobodě, která jednotlivým ženám či mužům umožní, aby se rozhodli, nakolik se dobrovolně identifikují se stereotypem chování tradičně připisovaným svému pohlaví nebo se naopak vymaní. Musí mít ovšem tu příležitost, možnost ke svobodnému vlastnímu rozhodnutí, tak jako to mají i jiné skupiny. Nemyslím tím, aby ženy byly mužům ve všem rovnocenné, ale musí existovat stejná, rovná a svobodná příležitost pro všechny skupiny, bez ohledu na pohlaví, národnost, věk či vyznání.
Co Vy konkrétně děláte v této oblasti ve vašem městě a regionu, ve vaší politické straně apod.? Jakých změn chcete dosáhnout?
Politik, pokud má nějaký nápad či řešení určité problematiky, měl by si, pokud existuje ta možnost, vše nejdříve vyzkoušet např. ve své rodině, ve své domácnosti. Takto i já se snažím o rodinnou diskusi a hledání shody v řešení organizace pracovního dne či týdne, i když mnohokrát to nejde lehko. Jinak po mé zkušenosti ze zahraničí se snažím mezi svými stranickými kolegy mluvit a šířit tak vlastní zkušenosti s problematikou flexibilních pracovních úvazků pro ženy, matky, které jsou běžné u zahraničních firem v mnoha zemích Evropy. Rovněž ze zkušenosti ze zahraničí se snažím přesvědčovat na různých besedách či návštěvách továren o vhodnosti zařizování tzv. miniškolek v rámci firem. Mým asi „nejstatečnějším“ :) počinem bylo mé vystoupení, k nutnosti prosazování většího počtu žen na předních místech kandidátek, v rámci celostátního Kongresu strany, kdy přes 600 delegátů (nebo alespoň většina) pravděpodobně nevěřila vlastním uším... a i přesto, pro můj návrh usnesení, hlasovalo kolem 200 mých odvážných spolustraníků. Zároveň se mi dostalo, kromě urážky od nejmenovaného poslance, také velké podpory (zatím jen slovní) od našeho současného volebního lídra a místopředsedy strany. Mé úsilí tím neutuchlo, ba naopak. Stále se snažím o vnitrostranickou diskusi na toto téma a zároveň i o aktivitu v této problematice i navenek.
Domníváte se, že je vaše politická strana více "otevřená ženám" než ostatní strany a proč?
Bohužel zde musím říci, že moje politická strana patří k těm, v tomto případě, ne příliš ženám otevřeným stranám. Toto mě ovšem nijak nesráží, naopak beru to jako výzvu a hodlám dělat vše proto, aby si i má strana uvědomila, co by získala, kdyby dala příležitost více ženám.