PaedDr. Alena Gajdůšková
1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR, členka ČSSD. Členka organizačního výboru, členka stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury, místopředsedkyně stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky, členka stálé delegace Parlamentu České republiky do Parlamentního shromáždění Rady Evropy, členka Senátorského klubu ČSSD. V minulosti též poradkyně předsedy vlády Vladimíra Špidly.
Motivace:
Proč jste se rozhodla vstoupit do politiky? Jaké jsou vaše politické ambice? Co Vám politika dává/bere (v profesním i v osobním životě)? Co byste poradila potenciálním a začínajícím političkám - na co by se měly připravit a co by je nemělo odradit?
Do politiky jsem spíš než vstoupila s rozhodnutím dělat politiku tak nějak vplynula asi jako většina žen. Rodiče mi vštípili, že když pomoci mohu, tak prostě musím. No a tak když se mi věci nelíbily, snažila jsem se je změnit. Tak jsem se stala zastupitelkou, tajemnicí poslaneckého klubu a senátorkou. Mou ambicí je dokázat i v českém prostoru, že žena politička může být stejné dobrá jako ti nejrespektovanější a nejoblíbenější politici – muži a otevírat tak prostor pro větší zastoupení žen v rozhodovacích procesech obecně.
Politika je řehole, život v akváriu. Dává mi však úžasnou možnost se potkávat s mnoha velmi zajímavými lidmi v celé vertikále společnosti – od lidí na jejím samém dnu až po prezidenty ( méně prezidentky), možnost služby lidem v největší možné šíři a mnohdy s dosahem do vzdálené budoucnosti.
Politika mi vzala v podstatě soukromí, volný čas, zkrátila mi denní dobu spánku. Mám mraky známých, na rodinu a skutečné přátele moc času nezbývá.
To všechno se dá zvládnout, když člověku skutečně o něco jde. Myslím, že žena není uzpůsobena na to, aby přijala to všechno a také ne zrovna jednoduché situace v podstatě mužském prostředí jen proto, že zde má dobrý příjem. To se dá dělat jen pro ideál, pro hodnoty, za které člověk bojuje a o nichž je bytostně přesvědčen. Toto si musí každá žena na začátku dobře zvážit a promyslet.
Politický program:
Jaká jsou témata a problémy, kterými se v politické práci zabýváte, proč jste si je zvolila a jakých cílů/změn v nich chcete dosáhnout? Co považujete za dosavadní největší úspěchy svého angažmá v politice?
Dělám spousty věcí, angažuji se v mnoha oblastech, ale ty zásadní okruhy jsou tři; Považuji je za klíčové pro budoucnost země a vysokou kvalitu života většiny našich občanů;
1. Usiluji o upevnění pozice ČR v EU a posílení evropské integrace garantující právní rámce v oblasti svobody, bezpečnosti a práva včetně dodržování lidských práv a potírání korupce. Tj. nyní musíme navodit pravidla účasti Parlamentu ČR v rozhodovacích procesech EU podle Lisabonské smlouvy včetně vybudování silného odborného zázemí pro Parlament ČR s využitím potenciálu Akademie věd ČR a akademické sféry, zapojit se do agendy EU 2020.
Mým cílem je prosazení opatření v boji proti korupci , diskriminaci a za dodržování lidských práv včetně opatření proti obchodu s lidmi a násilí na ženách, tj. v prvé řadě přijetí zákona o právní odpovědnosti právnických osob, jehož absence brání podpisu a ratifikaci mezinárodních úmluv v této oblasti a tedy schopnosti ČR skutečně úspěšně bojovat na tomto poli.
2. Spolupracuji na posilování politiky sociální demokracie, jejíž prioritou jsou zdravé veřejné finance nutné pro existenci efektivních veřejných služeb (zejména přístupu ke zdravotní péči a vzdělání pro všechny, účinné sociální péče a udržitelného a pro lidi výhodného důchodového systému). Zde spolupracuji na tvorbě programu ČSSD i jeho prosazování. Podporuji sektor nevládních neziskových organizací, které tyto veřejné služby významně doplňují.
3. Podporuji velmi silně vědu a výzkum, technické vzdělávání a programy celoživotního učení zejména s ohledem na potřeby energetické bezpečnosti a energetiky jako konkurenční výhody ČR. Organizuji proto meziresortní jednání, konference a semináře s touto tématikou s cílem dosáhnout celospolečenského konsensu v této oblasti .
Za svůj nesporný politický úspěch považuji, že i v ČR byla relativně včas ratifikována Lisabonská smlouva a ČR tak zůstala součástí integrované Evropy. To je bytostně důležité pro naši zemi a její občany, pro udržení sociálního státu. Nebyla to samozřejmě jen moje zásluha, ale mé kroky včetně výhrůžky zbavení kompetencí prezidenta k tomu výrazně přispěly. I když jsem na počátku byla téměř sama, podařilo se mi posléze také přesvědčit v Senátu většinu o tom, že navázání financování veřejnoprávních médií na státní rozpočet by fakticky ohrozilo nezávislost těchto médií a tím udělalo iluzorní i svobodu novinářů v komerčních médiích. Po pěti letech se také snad podařilo pohnout se zákonem o dobrovolnictví, který je důležitý pro všechny, kteří pracují s dětmi a mládeží obecně, ve sportu či kultuře, a pár dalších věcí.
Politická situace v ČR:
Jak vnímáte současný stav české politiky? Domníváte se, že je v ČR dostatečné zastoupení žen v politice? V případě, že ne, jakými způsoby podle vás lze tuto situaci změnit?
Současný stav české politiky je tristní. Je to dáno přetržkou v demokratickém vývoji, úrovní mediálního prostoru i převažujícím egoismem nejen v politice. Bohužel ani za dvacet let od Sametové revoluce demokracii neumíme. Zvláště pravice vzývá heslo, že kdo není s námi, je proti nám a vítěz bere vše. Ale demokracie je dialog, jak říkal Masaryk. Lidé si také ještě jasně nespojili politické strany s hodnotami a principy, které zastávají. Volební rozhodování je tedy spíš dáno úspěšností marketingu, či sympatičností lídra, než skutečným programem a hodnotami , která ta která strana nabízí nebo také nenabízí.
Určitá hrubost politiky je také určitě podmíněna malým zastoupením žen v politice. Podle mezinárodního srovnání jsme téměř za islámskými zeměmi a na polovině procent průměru Evropy. To je dost smutná bilance. Změnit se to dá pouze tak, že my, které již v politice jsme, dokážeme, že jsme stejně dobré a lepší než muži, že se vzájemně budeme podporovat a přesvědčíme muže, že je v zájmu země, využít celý intelektuální potenciál, všechny talenty, které naše společnost má. Země, které to umí, jsou pokud se týká kvality života svých občanů a hospodářského rozvoje, nejúspěšnější na světě.
Rovné příležitosti žen a mužů
Co pro Vás osobně znamená politika rovných příležitostí žen a mužů a její uplatňování v praxi a jak byste její ne/potřebnost vysvětlil voličům (uveďte konkrétní příklady)? Co Vy konkrétně děláte v této oblasti ve vašem městě a regionu, ve vaší politické straně apod.? A jakých změn chcete dosáhnout?
Co dělám v oblasti uplatňování rovných příležitostí ? Tak např. nyní mezi sobotním vařením odpovídám na Vaše otázky. Ale vážně. Snažím se být co nejlepší na místě, na kterém jsem. Jsem přesvědčena o tom, že úkol žen, které již na nějaké pozici jsou, je pracovat tak, aby překonaly mužské předsudky a možná i obavy z žen v řídících pozicích a tím také otevíraly dveře a usnadňovaly cestu dalším ženám. Snažím se ale také o to, aby významné ženy spolupracovaly a hledaly řešení od ekonomiky, přes sociální oblast až po kulturu, která budou vnímat potřeby žen, dětí a rodin nejen dnes, ale i do daleké budoucnosti. Organizuji pravidelné setkávání se žen v Senátu, nastartovaly jsme společné schůzky poslankyň a senátorek za ČSSD. Spolupracuji s NNO a v regionu se sociálně demokratickými ženami, snažím se podpořit kolegyně v krajském a místních zastupitelstvech.
Domníváte se, že je vaše politická strana více "otevřená ženám" než ostatní strany a proč?
Jsem sociální demokratka a sociální demokracie je již více než sto třicet let pokrokovou stranou. Byli to sociální demokraté, kteří prosadili volební právo žen již v r. 1920, tedy mezi prvními v Evropě. Jako první jsme zavedli povinnost zastoupení žen v orgánech strany. Dnes sice nemáme místopředsedkyni, i když stanovy nám to ukládají. To ale není v této chvíli problém ženy – muži, ale promítají se zde jiné záležitosti.
Nicméně máme nejvýše ústavně postavenou ženu na funkci 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR, dvě hejtmanky, 7 senátorek a 11 poslankyň, výrazné zastoupení žen v krajských radách, starostky. Strana má ženskou frakci.
Samozřejmě, že nám ještě hodně chybí k tomu, abychom se dostali na úroveň Evropské sociální demokracie. Nicméně právě tento evropský rámec vede i české sociální demokraty – muže k tomu, aby větší zastoupení žen v rozhodovacích procesech podporovali. Jsem přesvědčena o tom, že jak program sociální demokracie, hodnoty, na kterých stojí, tak strana samotná je pro ženy v českém veřejném prostoru nejlepší a pro jejich budoucnost podstatná.