Tisková zpráva: Rovné zastoupení? Ani zdaleka.
Zastoupení žen na kandidátkách jednotlivých stran v Moravskoslezském kraji je v průměru jen 27 %. Toto číslo pouze potvrzuje fakt, že politika je stále vnímána spíše jako mužské řemeslo a politické strany potenciál žen nevnímají. Jedinou šanci na změnu představují preferenční hlasy.
Z analýzy kandidátních listin všech politických stran a uskupení, které se letošních krajských voleb zúčastní, lze vypozorovat jednoznačný trend – ženy se v nich objevují málo a na neperspektivních pozicích. Jejich šance zasednout v krajském zastupitelstvu je tedy malá.
Celkem se o hlasy voličů bude ucházet 1199 kandidátů, žen je z toho pouze necelých 27 %, tedy 327. Jejich pozice na kandidátce je většinou hluboko v propadlišti jmen, co se týče první desítky kandidátů, jsou v ní průměrně dvě až tři ženy.
Situace je ale podobná ve všech krajích republiky, Moravskoslezský kraj se pohybuje jeden procentní bod pod celorepublikovým průměrem, který činí 28 %. Nejvíce žen vyslali do voleb v našem kraji i v celé republice Národní socialisté – LEV 21, v Moravskoslezském kraji činí tento podíl 41 %.
„Sama jsem si vyzkoušela, jak
nelehká je situace pro ženy, které kromě své práce vychovávají děti a navíc se
chtějí veřejně zapojit do nějaké činnosti. Je pravda, že mladá generace už
vnímá roli rodiny rovnoprávněji a tatínkové se aktivně zapojují do chodu
domácnosti a péče o děti, ale pokroky jsou pomalé. A protože politika zůstává
stále hlavně mužskou záležitostí, mnohé ženy to odrazuje - nejsou od přírody
patřičně agresivní, soutěživé, dominantní, nemají čas vysedávat do pozdních
hodin na schůzích a pokud necítí doma dostatečnou podporu, dávají přednost rodině“,
myslí si náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje
Mgr. Věra Palková, která se v politice pohybuje už 18 let.
V zastupitelstvu Moravskoslezského kraje aktuálně zasedá 80 % mužů. Vzhledem k výše zmíněným faktům není pravděpodobné, že by se situace po krajských volbách zlepšila. Jedinou možností voličů a voliček, jak zastoupení žen v krajské politice ovlivnit, je využít preferenčních hlasů. Ty mohou vynést ženy ze spodních pozic až na přední místa, stejně jako se to povedlo v parlamentních volbách – ze 44 poslankyň jich bylo 14 zvoleno právě díky preferenčním hlasům.
Analýzu kandidátních listin zpracovali studenti Moravskoslezského kraje v rámci projektu „Týká se to i tebe“, který podpořil Nadační fond Hyundai.
Autor: Martin Vérteši
Kontakt: Marcela Adamusová, koordinátorka projektu, forum@padesatprocent.cz, 739 333 730