Cílem Evropského roku rovných příležitostí měl být boj s diskriminací na základě pohlaví, rasového či etnického původu, náboženství nebo víry, zdravotního postižení, věku a sexuální orientace. Dalším cílem tohoto roku mělo být seznámit občany Evropské unie s antidiskriminační legislativou, která v České republice nebyla bohužel z nedostatku politické vůle dosud přijata. V pojetí premiéra Topolánka dostal tento rok zcela jiný rozměr. Pan premiér během svého projevu např. prohlásil: "Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž." nebo "Proč jsou ženy diskriminovány při přijímání do zaměstnání? Jednoduše proto, že ochrana žen je tak vysoká, tak rigidní - a nový zákoník práce to ještě zhoršil - že je prostě daleko rizikovější zaměstnat ženu než muže."
Česká ženská lobby byla tímto prohlášením pobouřena a napsala protestní nótu proti projevu. Pod protestní nótu se podepsalo téměř 40 nestátních neziskových organizací a dále akademických pracovišť. Nóta byla zaslána do Evropské ženské lobby a do zahraničních médií. Evropská ženská lobby se rozhodla napsal premiéru Topolánkovi rozhořčený dopis.
Projev pana Topolánka pouze potvrdil celkové vyznění Roku rovných příležitostí pro všechny v České republice. To začalo tím, že informace o dotacích v rámci tohoto roku byly umístěny pod Radou vlády pro záležitosti romské komunity. Výzvy k projektům byly zveřejněny pouze několik dnů před uzávěrkou. Neochota vlády podporovat genderovou problematiku se odráží i na tom, jaké projekty byly v rámci roku rovných příležitostí podpořeny. Většina projektů byla zaměřena na romskou problematiku či diskriminaci na základě etnického původu. Pouze dva ze sedmi projektů se okrajově dotýkaly i genderové problematiky.
Podpořené projekty ke stažení na:
http://www.vlada.cz/cs/rvk/rzrk/ev_rok_rov_prilez_2007/aktivity_errp_2007_CR/podpor_proj/default.html
Projev pana Topolánka a fakt, že v rámci Rovného roku rovných příležitostí pro všechny nebyl podpořen žádný projekt zaměřený na rovné příležitosti žen a mužů, byl projednáván stálou Komisí pro rovné příležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se zúčastnila i Alexandra Jachanová - Doležalová, Irena Coufalová a Lenka Bennerová z ČŽL. Zástupkyně ČŽL se tázaly, proč byly v rámci roku rovných příležitostí podpořeny pouze romské projekty. Komise zde přislíbila, že se bude snažit, aby byly vyčleněny ještě další finanční prostředky na ženskou problematiku.
Více informací o jednání Komise na:
http://www.ta-gita.cz/statni-politika/rok-rovnych-prilezitosti-se-bude-vice-venovat-i-zenam/
Autorka: Markéta Kadlecová, 26.4.2007, o.s. Fórum 50 %