www.padesatprocent.cz › Robert Břešťan: Nejsme žádné melouny, ani vlevo, ani vpravo

Robert Břešťan: Nejsme žádné melouny, ani vlevo, ani vpravo

Dnešním dnem zahajujeme sérii profilů politiků, kteří by po letošních volbách mohli poprvé usednout v Poslanecké sněmovně. Jejich portréty naleznete na domácích stranách HN každý den až do červnových voleb.

V den voleb, 2. června, bude Kateřině Jacques 35 let. Dvojce na pražské kandidátce Strany zelených (kandiduje hned za předsedou strany Martinem Bursíkem) ale lidé hádají méně. Sama se dokonce obává toho, aby mladistvý vzhled nebyl u voličů na škodu. Profesně si ale na velkou politiku troufá. "Když jsem v lednu kandidovala v primárních volbách, s tím, že bych se mohla dostat do parlamentu jsem nepočítala. Teď to ale vidím docela reálně," říká sebevědomě Jacques. "To, že vstupuji do politiky nově, neznamená, že jsem naivní a že nevím, o čem je. Pracuji ve státní správě, vím, co je politický kompromis i to, že není možné jen slepě prosazovat svoje ideje," dodává. Od roku 2003 působí na Úřadu vlády. V současnosti je ředitelkou Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti, vede i sekretariát vládního zmocněnce pro lidská práva.

Do Strany zelených vstoupila teprve vloni na jaře, své členství ale označuje "za trefu do černého." Za svoje hlavní téma považuje ochranu lidských práv a s ní související větší zastoupení žen v politice. Jako matka dvou dětí je přesvědčená, že i politickou kariéru je možné s mateřstvím spojit. "Jsme pro větší podíl mužů na výchově dětí a rodinném životě. Stále ještě přežívá stigma, že otec, který veze kočárek, je pitomec a není dostatečně mužný," říká rázně. Drží linii strany, a voličům proto slibuje i zásadní změnu politického stylu. "Strana zelených má etický kodex, který museli podepsat všichni kandidáti. Zavazujeme se například k tomu, že v případě jmenování do nějaké dozorčí rady, za to nebudeme pobírat žádné peníze," vysvětluje Jacques.

Narážkám na to, že zelení jsou jako melouny - navrch zelení a uvnitř rudí - se směje.

"My jdeme mimo levici či pravici. Ochrana přírody či lidských práv není levicová ani pravicová. Ostatně pravolevé členění je už překonané. Neříkám ani, že jsme ve středu. Vyjednávat budeme podle toho, jakou nám voliči dají sílu," podotýká Jacques.

Své nepřechýlené a v českých podmínkách nezvyklé jméno vysvětluje jednoduše - manžel je Francouz a typicky české koncovky "ová" se zbavila - jak říká - v rámci technického opatření. "Ze Jacquesová se okamžitě stávalo jméno Žáková. A s tím byly problémy. Když byla možnost zažádat o uznání tvaru Jacques, udělala jsem to," vysvětluje. Kvůli žádosti o nepřechýlenou variantu jména se dokonce musela na okamžik prohlásit za Francouzsku. O "prominutí" ženské koncovky totiž mohou žádat jen lidé, kteří jsou jiné než české národnosti. Teď už se Jacques opět hlásí výhradně k národnosti české. S manželem se poznala při studijním pobytu v Berlíně, nějaký čas pak žila ve Štrasburku, v Praze absolvovala politologii a překladatelství a tlumočnictví němčiny.

Kateřina Jacques

Věk: 34 let
Vzdělání: Obor politologie a překladatelství/tlumočnictví němčiny na FF UK
Zaměstnání: Od roku 2003 pracuje na Úřadu vlády. Nyní jako ředitelka Kabinetu místopředsedy vlády a ředitelka Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti.
Rodinné poměry: Je vdaná, má dvě děti

Autor: Robert Břešťan, ihned.cz, 18. duben 2006


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!